Connect with us

Dünya

Avrupalı yetişkinlerin dörtte birinden fazlası Covid-19 aşı olmak istemiyor

Avrupa Yaşama ve Çalışma Koşullarını İyileştirme Vakfı (Eurofound) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, AB ülkelerindeki yetişkinlerin dörtte birinden fazlası Covid-19 aşısı olmak istemiyor.

Published

on

By

Eurofound’a göre sonuçlar, özellikle sosyal medyayı ana bilgi kaynağı olarak kullananlarda aşı karşıtlığının daha yoğun görüldüğü ortaya çıkıyor.

Euronews’un haberine göre, AB’nin 27 ülkesinde pandemiden bir yıl sonra yapılan araştırmada, aşı isteksizliğinin en yüksek olduğu ülke yüzde 67 ile Bulgaristan.

Diğer yandan AB ülkeleri içinde aşı olmaya en istekli ülke ise İrlanda. Ülkede yetişkinlerin sadece yüzde 10’u aşı olmak istemeyeceğini belirtti.

Ortaya çıkan sonuçlarla ilgili konuşan Eurofound kıdemli araştırma müdür Daphne Ahrendt, “Ne yazık ki bulgular aşının etkinliği ve güvenliği ile ilgili ikna edici ve net bir iletişim sağlamadaki başarısızlığın bir sonucu” şeklinde değerlendirdi.

Fransa ve Avrupa dışında tüm Batı Avrupa ülkelerinde aşı olmayı isteyenlerin oranı yüzde 60’ın üzerinde.

İskandinav ve Akdeniz ülkeleri ile Danimarka ve İrlanda’da bu rakam daha yüksek.

AB’nin doğusunda yer alan Romanya’da ise aşı olmaya istekli yetişkinlerin oranı yüzde 59.

Anket sonuçlarına göre, gazete, radyo ve televizyon gibi geleneksel medyayı kullanan katılımcıların sadece yüzde 18’i aşı konusunda şüpheci yaklaşıyor.

Diğer yandan anket, öğrencilerin, çalışanların veya emeklilerin ortalamanın altında bir oranda aşı konusunda tereddütlü olduğunu ortaya koydu.

İşsiz veya uzun süreli bir hastalığa sahip olanların yüzde 39’unun Covid-19 aşısı konusunda daha şüpheci yaklaşıyor.

 

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar