Connect with us

İngiltere

Avrupa’nın Gündemi: Birleşik Krallık aşı için acele mi etti?

Birleşik Krallık korona aşısı için onay veren ilk ülke oldu. Aşı salı günü insanlara yapılmaya başlanacak. Ancak hükümetin “Başarılı” görünmek için aşı konusunda acele ettiği eleştirileri yapılıyor.

Published

on

Birleşik Krallık bir koronavirüs aşısı ruhsatı çıkaran ilk ülke oldu. Pfizer/BioNTech aşısı salı gününden itibaren belirlenen öncelikli gruplara vurulmaya başlanacak. Pandemi sürecinin yönetimindeki hantallık, yandaşçılık ve başarısızlıkları nedeniyle sürekli olarak eleştirilen Boris Johnson hükümeti “Avrupa’sız daha başarılıyız” mesajı vermek için fırsata çevirmeye çalıştığı bu acele kararla yine tepkileri üzerine çekti.

İngiltere’nin Muhafazakar Parti hükümetinin bu yaklaşımı tüm Avrupa’da eleştiriyle karşılandı. Birçok bilim insanı bu hızlandırılmış izin prosedürün doğru olmadığını savunurken, bir kısım ise aşının yan etkilerinin somut olarak İngiltere’nin başlatacağı aşı kampanyasıyla ortaya çıkacağını, bundan dolayı yakından takip edilmesi gerektiğini savunuyor.

Almanya’da parlamento bütçe konusunda 11 Aralık’ta karar alacak. Askeri bütçenin 46.8 milyar avroya çıkarılması planlanıyor. Barış hareketi silahlanma yerine silahsızlanma adında bir kampanyayla paranın militarizme değil eğitim, sağlık ve sosyal alana aktarılmasını talep ediyor. Alman Barış Konseyi Sözcüsü Willy van Ooyen Frankfuter Rundscha gazetesindeki konuk yorumunda kampanya ve hedeflerini anlattı.

BİRLEŞİK KRALLIK İÇİN ÇABUK RUHSAT ÇIKARMAK
KAMU GÜVENLİĞİNDEN DAHA ÖNEMLİ

Avrupa İlaç Kurumu (EMA) koronavirüs aşısı ruhsatı çıkartılmasında Britanya regülatörlerinin ilk Batılı ülke olmak için kamunun güvenini sağlamak yerine çabuk ruhsat çıkarmaya öncelik verdiğini iddia etti.

Britanya İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Otoritesi (MHRA) tarafından Pfizer/BioNTech aşısının kullanımı için acil ruhsat verildiğini açıklamasını takiben AB kurumu kendi “aşıya olan güvene dayalı” yaklaşımını savundu.

Çarşamba sabahı medyada bir seri demeç veren Birleşik Krallık Sağlık Bakanı Matt Hancock, acil ruhsat verme olanağının “Brexit sayesinde” mümkün olduğu yanlış beyanında bulunurken, Birleşik Krallık yöntemini “Biraz daha yavaş hareket eden Avrupa’nın hızı” ile karşılaştırdı.

EMA, AB bloku ilkelerinin de aynı acil ruhsat hakkına sahip olduğunu, fakat kendi yaklaşımlarının “Tüm AB vatandaşlarının aşıya ulaşabilmesi ve geniş çaplı aşı kampanyalarının dayanağını oluşturacak, günümüz pandemi koşullarına uygun en iyi düzenleme” olduğunu beyan etti.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Birleşik Krallık’ın kullandığı ve AB yasalarının da mümkün kıldığı hızlı-ruhsat mekanizmasını kullanmayı değerlendirdiklerini fakat aşının güvenli olduğuna halkı ikna etmenin önemli olduğunu belirtirken “Amaç birinci olmak değil, asıl amaç piyasaya güvenli ve etkili aşılar sürmek ve halkın bu aşılara güvenini sağlamak; aşılar konusunda en önemli hedef güven sağlamak olmalıdır” dedi.

Spahn tüm Avrupa ülkelerinin aşıyı aynı zamanda piyasaya sürmeyi amaçladığını da belirtirken “Aynı acil ruhsat hakkına sahibiz fakat biz ortak bir Avrupalı yaklaşımda karar kıldık” dedi.

EMA açıklamasında, ek kontroller ve delil toplamaya dayalı, koşullu piyasa ruhsatı yaklaşımının “Geniş çaplı bir aşı kampanyası sürecinde vatandaşların güvenliğini sağlayacak gerekli temel ögeler” içerdiğine dikkat çekildi. EMA kendi değerlendirmesinin 29 Aralık’a kadar tamamlanacağını ve Birleşik Krallık ve AB ruhsat zamanlamalarındaki farklılığın “Aşının mevcut olması koşullarını çok etkilemeyeceğini” açıkladı. Acil ruhsat mekanizması dahilinde zaten sınırlı oranda aşı elde edilebiliyor.

Birleşik Krallık Ticaret Bakanı Alok Sharma ruhsat kararının bir Britanya başarı hikayesi olduğunu iddia ederken “Gelecek senelerde bu an Birleşik Krallığın virüse karşı taarruza önderlik ettiği gün olarak hatırlanacak” dedi.

Bu beyana Almanya’nın Britanya Ateşesi Andreas Michaelis’ten sert bir cevap geldi. Michaelis Twitter mesajında “Bu önemli adımı enternasyonal bir çaba ve başarı olarak görmek neden bu kadar zor? Bunun ulusal bir hikaye olduğunu düşünmüyorum. Bir Alman şirketi olan BioNTech’in katkılarına rağmen bu Avrupalı ve transatlantik bir başarı” dedi.

AB Sağlık Bakanları toplantısını takiben Spahn “Brexit üzerine yorumlar görmüş olabiliriz: BioNTech AB tarafından finansal destek sağlanan bir Avrupa girişimidir. AB’nin bir ürününün Birleşik Krallık’ta çabucak ruhsat alması bu kriz sürecinde AB çapında ve enternasyonal iş birliğinin önemine işaret etmektedir” mesajı verdi.

EMA Pfizer/BioNTech aşı denemeleri üzerine veri tabanının periyodik incelemesine 6 Ekim’de başlamıştı. Birleşik Krallık ise benzeri bir süreci 30 Ekim’de başlatmasına rağmen daha az veriyi inceleyerek daha çabuk karara ulaştı.

EMA Eski Başkanı Guido Rasi, Reuters’e verdiği demeçte “Onların yaptığı gibi verinin bir bölümünü göz önüne alırsanız daha fazla risk alırsınız. Ben şahsen elde olan tüm verileri değerlendiren güvenli bir yaklaşımı tercih ederdim; Britanya hükümeti, Avrupa’dan bağımsız birinci geldik diyebilmek için bunu yapmamayı tercih etti” dedi.

MHRA Başkanı June Raine ise kurumunun verdiği kararı savunurken “MHRA’nın çalışma yöntemi tüm uluslararası standartlara uygundur” açıklamasında bulundu.

Daniel BOFFEY
The Guardian

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar