Connect with us

Dünya

Azerbaycan, Ermeni casus insansız hava aracını düşürdü: bölgesel savaş Rusya’nın arka bahçesinde yaklaşıyor

Azerbaycan Cumartesi günü yaptığı açıklamada, sınır boyunca yükselen gerilimin ortasında bir Ermeni insansız hava aracını (İHA) düşürdüğünü söyledi.

Published

on

By

Savunma Bakanlığı’na göre insansız hava aracı, Tovuz bölgesi yakınlarındaki Azerbaycan mevzileri üzerinde keşif yapıyordu.

İHA, geçen ay iki ülke arasındaki gerilimin artmasından bu yana Azerbaycan güçleri tarafından tahrip edilen ilk uçak değildi.

Ermenistan Ordusu, 12 Temmuz’da ateşkesi ihlal ederek, Azerbaycan ordusunun misillemesi üzerine kayıplar vererek Azerbaycan mevzilerine topçu ateşiyle saldırdı.

Ermenistan, aralarında üst rütbeli subayların da bulunduğu 12 Azerbaycan askerini şehit etti ve saldırıda 4 askeri yaraladı.

Uluslararası sınırlama çağrılarına rağmen, Ermeni birlikleri Ağdam ve Dondar Kuşçu köylerindeki sivil yerleşim yerlerine ateş açtı. Bakü’nün kayıpları gizlemekle suçladığı Ermenistan’ın saldırılarında 76 yaşında bir Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti.

Azerbaycan, Ermenistan’ı “kışkırtıcı” eylemlerden sorumlu tuttu, Türkiye ağırlığını Bakü’nün arkasına attı ve Erivan’ı doğu komşusuna herhangi bir saldırıya karşı durmaktan çekinmeyeceğini söyledi.

1991’den beri Ermeni ordusu, Azerbaycan’ın uluslararası alanda tanınan bir bölgesi olan Yukarı Karabağ’ı veya Dağlık Karabağ bölgesini yasadışı olarak işgal etti.

Dört BM Güvenlik Konseyi ve iki BM Genel Kurulu kararı, birçok uluslararası kuruluşun kararları bu gerçeğe atıfta bulunmakta ve Ermeni işgal kuvvetlerinin Yukarı Karabağ ve Azerbaycan’ın diğer yedi işgal bölgesinden çekilmesini talep etmekte.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar