Connect with us

Sağlık

Bağışıklık sistemini bomba gibi yapan içecek! Bir bardağı bile yetiyor…

Kafkaslardan tüm dünyaya yayılan kefir son yıllarda sağlık üzerindeki etkilerinin anlaşılmasıyla adı daha sık duyulan gıdalardan biri haline geldi. Uzmanlar tarafından her fırsatta tavsiye edilen kefir, içeriğindeki probiyotiklerle vücudu birçok hastalıktan koruyor. Faydası saymakla bitmeyen, sağlıklı beslenme listelerinin olmazsa olmazı kefir, bağışıklığımızı da güçlendiriyor mu?

Published

on

Kansere kalkan oluyor

Kefir vücuttaki hücrelerin yenilenmesinde oldukça etkilidir ve kanser hücrelerinin gelişmesini engeller. Düzenli olarak tüketilen kefir tümör oluşumunun önüne geçiyor.

Hücreleri yeniliyor

Probiyotikler sayesinde kefir yaşlanmanın önüne geçer ve ciltteki hücreleri yeniler. Sakinleştirici özelliği ve enerji vermesi sayesinde içenler kendini daha sağlıklı ve dinç hisseder.

Virüs ve bakterilere savaş açıyor

Kefir, bağışıklık sistemini korurken aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur. İçeriğindeki probiyotikler sayesinde bakteri ve virüslerle savaşır.

Kabızlığa son veriyor

Kefirin içeriğinde bolca bulunan probiyotik bağırsakların ve midenin korunmasını aynı zamanda düzenli çalışmasını sağlar. Sindirim sisteminin düzenlenmesinde oldukça etkili rol oynuyor. Eğer kabızlık sorunu yaşıyorsanız günde 1 bardak kefir iyi gelecektir.

Alerji ve astımı önlüyor

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi vücutta iltihap ve yangı giderici etkiler göstererek alerji ve astımı önler.

Kemikleri güçlendiriyor

İçeriğindeki yüksek orandaki kalsiyum sayesinde kemiklerin güçlenmesini sağlayan kefir günde 2 bardak tüketildiğinde vücudun kalsiyum oranının yüzde 60’ını sağlar. Özellikle büyüme dönemindeki çocukların ve ileri yaştaki kişilerin kemik sağlığı açısından tüketmesinde fayda vardır.

Kefirin başka faydaları var mı?

Kolesterolü düşürür, tansiyonun dengelenmesini sağlar, enerji verir, kronik yorgunluğu önler, metabolizmanın çalışmasını sağlar, uyku sorunlarının önüne geçer, kan şekerini düşürür, kalp hastalıklarının tedavisinde etkilidir, kilo vermeye yardımcı olur.

Kefiri kimler, nasıl tüketebilir?

Çocukluk döneminde gelişime olan faydası sebebiyle ara öğünde 1 bardak kefir tüketilmesi çocukların kemik gelişimine oldukça katkı sağlar. Yetişkinlerde ise günün her saatinde kefir tüketilebilir. Günde en fazla 2 bardak olacak şekilde tüketilmesinde fayda vardır. Ara öğünlerde kefir tükettiğinizde daha uzun süre tok kalırsınız.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar