Connect with us

Sağlık

Bağışıklık sistemini yerle bir ediyor! Bağışıklık sistemine en çok zarar veren 5 etken

Published

on

“Bağışıklık sistemine ne iyi geliyor?”, “Bağışıklık sitemini etkileyen faktörler nelerdir?” soruları bugünlerde sıkça soruluyor. Vücudumuzun dış etkenlere karşı verdiği mücadelede bağışıklık sistemimiz şüphesiz çok önemli bir rol oynuyor. Tüm dünyanın mücadele ettiği Coronavirüs pandemisi, bağışıklık sisteminin ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha hatırlattı. O zaman bağışıklık sistemine zarar veren etkenlerden uzak durmakta fayda var. Beslenme ve Diyet Uzmanı bağışıklık sistemine en çok zarar veren 5 etkeni açıkladı.

1-Margarinler ve trans yağlar

Margarin veya trans yağ katılarak satılan işlenmiş ve paketlenmiş tüm ürünler vücudun enfeksiyonlarla savaşmasını zorlaştırır. Sağlığa zararlı olan bu yağlarla yapılmış pizza, cips, patlamış mısırlar, patates kızartması ,dondurulmuş yemekler ,mayonez ve hazır köfte, salam, sucuk gibi işlenmiş etler özellikle viral salgının olduğu bu dönemde kesinlikle tüketilmemeli.

2-Düzensiz uyku

Beslenme düzeni, egzersiz ne kadar önemli ise kişinin uyku saati ve kalitesi de bağışıklık sistemimiz için çok önemlidir. Evde kaldığımız bu dönemlerde sabaha kadar oturma, gündüz yatıp gece ayakta kalma durumunda gece uyurken vücuttan salgılanan hormonal sıvılar yeteri kadar salınamadığı için bu da kişinin vücut direncinin düşerek enfeksiyonlara yakalanmasını kolaylaştırır. Mümkün olduğunca gece uykusunu tercih edip ortalama 6-8 saat uyumaya çalışalım.

3-Basit şekerler

Basit şekerler sindirilmeden direkt kana geçerler. Gıda sanayisinde özellikle kek, börek, pasta, meşrubat, şekerlemelere katılan basit şekerler kan şekerini hızlı yükseltirler. Yüksek kan şekeri de vücuda yerleşmeye çalışan virüs ve bakterilerileri tanıyan özel reseptörlerin hassasiyetini azaltarak bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Bu sebeple basit şeker ve basit şeker içeren besinlerden uzak duralım.

4-Havasız oda

Oksijeni bol olan hava temiz havadır. Nefes alırken akciğerlerimize dolan oksijen kanın temizlenmesini sağlar. Evde kaldığımız bu zamanlarda nefes alıp verdikçe hava kirlenir. Uzun süre kapalı alanda kalmak yorgunluk ,halsizlik yapar. Evimizde odalarımızı sık sık havalandırmak vücut direnci için önemlidir. Hava sirkülasyonu sağlanmazsa bağışıklık sistemi zayıflar.

5-Uzun süre aç kalmak

Çok uzun süre aç kalmak vücudun yeteri kadar enerji alamamasına ve şeker dengesinin bozulmasına neden olur .Bu durum bağışıklık hücrelerinin yeteri kadar enfeksiyonlarla savaşamamasına neden olur. Bu süreçte 4-6 saatte bir mutlaka sağlıklı besinler seçerek enerji alınmalı.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar