Connect with us

Dünya

Bakımevinde tecavüze uğrayıp hamile kalan kadına 15 milyon dolar tazminat ödenecek

ABD’nin Arizona eyaletindeki bir bakım evinde tecavüze uğrayıp hamile kalan kadının ailesine 15 milyon dolar tazminat ödenmesine hükmedildi.

Published

on

By

Kimliği açıklanmayan kadın 26 yıl önce boğulma tehlikesi geçirdiğinden beri eyaletin başkenti Phoenix’teki “Hacienda” adlı bir bakımevinde bitkisel hayatta tutuluyordu.

Bu haldeyken tecavüze uğrayıp hamile kalan kadın 2018’de bir erkek bebek dünyaya getirdi. Doğuma kadar ne personel ne de doktor hamileliği fark etti.

Soruşturma sırasında bebeğin DNA’sıyla bir personelinki eşleşince tecavüz suçlamasıyla dava açılan Nathan Sutherland bakımevinden kovuldu. Tutuklu yargılanan Sutherland, mahkemede suçlamaları reddetti.

Tecavüz sonrası kadının anne ve babası hem bakımevi personeli hem de doktor Philip Geae’a hem de eyalet yönetimine tazminat davası açıldı. Eyalete açılan davada taraflar 7.5 milyon dolar tazminatta anlaştı.

Gear’la ilgili dava sürecinde de taraflar 15 milyon dolar tazminatta anlaştı. Anlaşmayla ilgili davada hakim, Dr. Gear’ın ihmali nedeniyle rakamı makul buldu.

Sigortacısı Gear’ın masumiyetini savunsa da hakim, kadınla yeterli derecede ilgilenmediğini, kontrolleri aksattığını ve hamile kaldığını çok geç fark ettiğini söyledi.

Bakımevinde kadınla ilgilenmesi için görevlendirilen iki çalışanla da anlaşmaya varıldı ancak onların ödeyeceği miktar açıklanmadı.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar