Connect with us

Dünya

Belçika’da hayvan öldürene 10 yıla kadar hapis ve 1,6 milyon euro para cezası

Belçika’nın Flaman kesiminde hayvan haklarını koruma yasası ağırlaştırıldı. Eski yasanın yeterince caydırıcı bulunmaması sonrasında kabul edilen yeni maddeler ağır hapis ve para cezaları içeriyor.

Published

on

By

Belçika’da nüfusun büyük çoğunluğunun yaşadığı Flaman kesiminde hayvanları öldüren, ya da istismar ve kötü muamelede bulunanlar 10 yıla kadar hapis ve 1,6 milyon Euro’ya kadar para cezasına çarptırılacak. Flaman hükümeti, yürürlükteki Hayvan Refahı Yasası’nın yeterince caydırıcı olmadığını belirterek, hayvanlara eziyet eden kişi ve şirketlere yönelik cezaların, önemli ölçüde artırılmasını benimsedi.

HAYVAN REFAHI BAKANI ESKİ YASANIN DEĞİŞTİRİLMESİNİ İSTEDİ

BBC Türkçe’nin Lahey muhabiri Yusuf Özkan’ın haberine göre, Belçika’da 2018 yılında değiştirilen Hayvan Refahı Yasası uyarınca, kötü muamele ve istismar suçu işleyenlere 3 aya kadar hapis ve 16 bin Euro’ya kadar para cezası uygulanıyordu. Ciddi derecede istismar ve ihmal suçunu 3 yıl içinde tekrar edenler ise 18 ay hapis ve 100 Euro’ya kadar para cezasına çarptırılıyordu.

Flaman Hayvan Refahı Bakanı Ben Weyts, yürürlükteki yasanın, hayvanlara eziyet eden kişi ve şirketler için yeterince caydırıcı ve cezalandırıcı olmadığını belirtti. Belçika medyasına göre, Weyts’in önerisiyle Flaman hükümetinin son bakanlar kurulu toplantısında, hayvanlara kötü muameleye yönelik cezaları önemli ölçüde artıran bir karar taslağını kabul etti.

TEKRARLANAN SUÇLARDA CEZA ARTACAK

Yeni düzenleme ile ilk kez hayvan öldüren, eziyet ya da ciddi istismarda bulunan kişi ve kuruluşlar, 5 yıla kadar hapis ve 800 Euro’ya kadar para cezasına çarptırılacak. Yasa ile polise, hayvan istismarcılarını derhal tutuklama yetkisi de verilecek. Hayvanlara yönelik suçun 5 yıl içinde tekrarı durumunda cezalar 2 katına çıkarılacak. Suçlular, 10 yıla kadar hapis ve 1,6 milyon Euro’ya kadar para cezasına çarptırılacak. Yasa kapsamında mezbahalarda ve çiftliklerde denetimler artırılacak. Mahkemelere hayvanlara kötü davranan işletmeleri tamamen kapatma yetkisi verilecek. Flaman hükümeti, köpeklere elektrik şoku veren tasmaların da 1 Ocak 2027’den itibaren tamamen yasaklanmasını kararlaştırdı.

ELDE EDİLEN GELİR DE HAYVANLAR İÇİN HARCANACAK

Hayvanlara karşı suç işleyenlere verilen para cezalarından elde edilecek gelir, hayvanlarla ilgili bilinçlendirme kampanyalarına ve bilimsel araştırmalara hizmet eden Hayvan Refahı Fonu’na aktarılacak. El konulan hayvanların uygun şekilde barındırılması ve hayvan refahının artırılmasında da, cezalardan gelecek paralar kullanılacak. Bakan Ben Weyts, “Hayvanlara kötü davrananlara artık müsamaha göstermeyeceğiz” dedi.

Belçika’daki hayvan hakları örgütleri, yeni düzenlemeden memnun. Örgütlere göre, hayvan istismarına yönelik cezalar kesinlikle abartılı değil. (BBC Türkçe)

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar