Connect with us

Dünya

Belçika’dan ‘koronavirüs tsunamisi’ uyarısı

Dünya genelinde toplam korona virüsü vakalarının sayısı 40 milyonu aşarken, salgının yeniden yayıldığı Avrupa diken üstünde. Nüfusa oranla en yüksek vaka sayısına sahne olan Belçika’da Sağlık Bakanlığı ‘korona tsunamisi’ uyarısında bulundu.

Published

on

Dünya çapında korona virüsü vakalarının sayısı 40 milyonu aşarken, başta Avrupa olmak üzere birçok ülkeden yeni uyarı ve tedbir haberleri geliyor.

‘COVID DIŞI TEDAVİLER ERTELENEBİLİR’

Salgında ikinci dalganın ‘kontrolden çıktığını’ söyleyen Belçika Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke, ülkenin ‘korona tsunamisi tarafından boğulmaya çok yakın olduğunu’ dile getirdi. Vandenbroucke, Belçikalıların davranışlarını ‘kökten değiştirmeleri’ gerektiğini belirterek, Valon Bölgesi ile başkent Brüksel’deki durumu ‘Avrupa’nın en kötüsü ve en tehlikelisi’ diye nitelendirdi.

‘ARTIŞ SÜRERSE COVID TEDAVİLERİ ERTELENİR’

Belçikalı bakan, “Tüm Avrupa’da en çok etkilenen bölgeyiz. Kontrolü kaybedeceğimiz bir tsunamiye çok yakınız” ifadelerini kullandı. Vandenbroucke, vaka artışının sürmesi halinde, ‘hastanelerde Covid-19 dışı tedavilerin ertelenmesinin gerekeceğini’ sözlerine ekledi.

RESTORAN VE BARLAR BİR AY KAPATILACAK

Belçika’da yeni tedbirler dahilinde bugünden itibaren dört hafta süreyle bar ve restoranlar kapatılacak. Akşam saat 8’den sonra alkol satışı yasaklanacak ve gece yarısı ile saat 05:00 arasında sokağa çıkma yasağı getirilecek. İnsanların, hane dışından yalnızca bir kişiyle görüşmesine ve ev içerisinde, iki haftada bir değiştirilebilecek dört misafirin ziyaretine verilecek.

AVUSTURYA’DA KİŞİ SINIRLANDIRILMASI

Korona virüsü vakalarının son günlerde atış gösterdiği Avusturya’da ise Başbakan Sebastian Kurz, kapalı mekanlarda altıdan fazla kişinin bir araya gelmesinin yasaklandığını açıkladı. Açık alanlarda toplanmalar da 12 kişiyle sınırlandırıldı. Günlük vakaların cumartesi günü rekor düzeye ulaştığı Avusturya’da toplam vaka sayısı 65 bin 927’ye, ölü sayısı 904’e yükseldi.

İTALYA’DA BELEDİYE BAŞKANLARINA ‘KORONA YETKİSİ’

Pazar günü 11 bin 705 vakayla günlük enfeksiyonların rekor seviyeye yükseldiği İtalya’da, belediye başkanlarına ‘korona yetkileri’ verildi. Başbakanı Giuseppe Conte, belediye başkanlarının saat 21:00’den itibaren halka açık meydanları kapatma yetkisine sahip olduğunu duyurdu. İtalya’da Covid-19 kaynaklı ölü sayısı 36 bin 543’e çıktı, vaka sayısı ise 414 bin 240’ı aştı.

SLOVENYA’DA 30 GÜNLÜK OLAĞANÜSTÜ HAL

Covid-19 vakalarının bir önceki haftaya kıyasla iki katına çıktığı Slovenya’da 30 günlük olağanüstü hal ilan edildi. Salgından en çok etkilenen bölgeler arasında seyahat yasaklandı ve bugünden itibaren saat 21:00-06.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağı belirtildi. İçişleri Bakanı Ales Hojs, halka açık etkinliklerin tamamının yasaklanacağını ve kişi sınırlandırılmasının 10’un altına indirileceğini duyurdu. Ülke genelinde vaka sayısı 13 bin 142’ye, ölü sayısı 188’e çıktı.

RUSYA’DA YENİ REKOR

Korona virüsü vakalarının başkent Moskova’da yoğunlaştığı Rusya’da, günlük vaka sayısında rekor artış kaydedildi. 15 bin 982 yeni vakanın kaydedildiği ülkede son 24 saat içinde 179 kişi öldü. Rusya’da ölü sayısı 24 bin 366’ya, vaka sayısı 1 milyon 415 bin 316’ya yükseldi.

ÇEK CUMHURİYETİ’NDE YENİ TEBDİRLERE KARŞI PROTESTO

Çek Cumhuriyeti’nde salgınla mücadele kapsamında getirilen yeni tedbirlere karşı protesto düzenlendi. Ülkede geçtiğimiz hafta bar ve restoranlar kapatılmış, okullarda uzaktan eğitime geçilmişti. Başbakan Yardımcısı Karel Havlíček, ülke çağında karantina kararı almadan önce en az iki hafta bekleneceğini aktardı.

İRLANDA: ‘HÜKÜMET HAREKETE GEÇECEK’

İrlanda’da, bugünden itibaren ülke genelinde ‘kati’ kısıtlamalar getirileceği belirtildi. Yüksek Öğretim Bakanı Simon Harris, salgının başında alınan karantina kararını yeniden yürülüğe sokulmayacağını dile getirdi ve “Hükümet harekete geçecek” dedi.

İSVİÇRE’DE VAKALAR YÜZDE 150 ORANINDA ARTTI

Birçok yeni kısıtlamanın yürürlüğe girdiği İsviçre’de ise halka açık yerlerde 15’ten fazla kişinin bir aray gelmesi yasaklandı. Sinema ve mağazalar gibi kamusal alanların yanı sıra toplu taşımada da maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Evden çalışmanın tavsiye ediliği ülkede, bir önceki haftaya kıyasla vakalar yüzde 150 oranında arttı.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar