Connect with us

Dünya

Biden: Rusya’dan hem petrol hem doğalgaz ithalatını yasaklıyoruz

SON DAKİKA HABERİ: ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’dan petrol, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ve kömürün ithalatını yasaklayan kararnameyi imzaladı. Kararnameyle, Rusya’nın enerji sektörüne yönelik yeni ABD yatırımları da yasaklandı.

Published

on

Son dakika haberi! ABD Başkanı Joe Biden, Rusya-Ukrayna savaşının 13.gününde Moskova’ya kapsamlı enerji yaptırımları getirildiğini açıkladı.

Biden, Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada, Ukrayna savaşından dolayı Rusya’ya uygulanan yaptırımlar konusunda değerlendirmelerde bulundu.

ABD’nin Rusya ekonomisinin atardamarlarından birini hedef aldığını belirten Biden, “Rus petrolü, gazı ve enerjisinin ithalatını yasaklıyoruz. Rus petrolü artık ABD limanlarında kabul edilmeyecek” dedi.

Biden, bu adıma ABD Kongresi ve halkından çok büyük destek olduğuna işaret ederek, “Biz bu adımı atarken Avrupalı ortaklarımızın ve müttefiklerimizin bizimle aynı pozisyonda olmamasını anlıyoruz. ABD, Avrupa’nın tamamından daha çok petrolü kendi ülkesinde üretiyor” diye konuştu.

Bununla birlikte Biden, karar sonucunda ABD’de benzin fiyatları artacağını belirterek ,”Ancak bunu dengelemek için elimden geleni yapacağım. Amerikan işyerlerini korumak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Rusya’nın saldırılarıyla mücadele ederken fırsatçılara taviz göstermeyeceğiz” açıklamasını yaptı.

Rusya’nın ABD’nin ham petrol ithalatında payının yüzde 3 olduğu görülüyor.

Biden sözlerine şöyle devam etti:

“İki noktaya vurgu yapmak istiyorum. ABD’nin enerji üretimini kısıtladığına dair iddialar gerçek dışıdır. ABD’de karasal petrol çıkarma tesisinin yüzde 90’ı özel sektöre aittir. Ancak, bu alanlarda yeni petrol çıkarabilecek alanlar bulunmaktadır.

Yakıt fiyatları konusunda hiç kimse endişelenmemelidir. Putin gibi tiranlara enerji kaynaklarını savaş gücü olarak kullanamayacaklarını göstermemiz lazım.

Rusya’ya tekrar tekrar ateşkes çağrısında bulunduk. Onlar bunu dikkate almadı. Rusya’nın ilerleyişi korkunç bir insanlık dramına dönüşüyor. Putin hiçbir zaman Ukrayna’da zafer elde edemeyecek.

“RUSYA BEDELİNİ ÖDEYECEK”

Çok net bir şekilde Rus oligarklarının da peşindeyiz. Onların lüks yatları, evleri takibimizde, bunun bedelleri ödenecek. Bahsettiğimiz yatlar gerçekten yüz milyonlarca dolar değerindeki yatlar. Putin’in savaşı aileleri de etkilemekte. Ukrayna sınırına dayandıkları andan itibaren 75 cent kadardı yakıt fiyatı. Bunun yaptırımların ne tip sonuçlara bizi götüreceğini takip edeceğiz. Ortak petrol rezervlerimizin 60 milyon kadarını değerlendiriyoruz.

Güvenilir tedarik kaynakları aramaktayız. Amerika halkını ve işletmelerini korumak için çalışmalarımız devam ediyor. Petrolden, gazdan iş dünyasına kadar her şeyin takibindeyiz. Aldığımız kararların fiyatları artıracağının farkındayız; ama aşırı fiyat artışı söz konusu olursa bununla ilgili kararlar almaya hazırız. Petrol ve ilgili ürünlerden edinilecek para bu savaşı beslememeli.

Ukrayna halkı cesaretiyle Putin’in istediğini alamayacağını gösterdi. Tanrı, Ukrayna halkını korusun.”

BIDEN KARARNAMEYİ İMZALADI

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’dan petrol, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ve kömürün ithalatını yasaklayan kararnameyi imzaladı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, söz konusu kararname ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaşı sürdürmek için kullandığı ekonomik kaynaklardan daha da mahrum bırakacağı aktarıldı.

ABD’nin kararının müttefikleri ve ortaklarının yanı sıra Kongre üyeleriyle yakın istişare içinde alındığı belirtilen açıklamada, ABD’nin güçlü yerel enerji altyapısı sayesinde bu adımı atabildiği, müttefiklerinin tamamının şu anda ABD’ye katılabilecek durumda olmadığı vurgulandı.

Açıklamada, Rus enerjisine olan bağımlılığı azaltmak ve Putin’in üzerindeki baskıyı artırmaya devam etmek için ABD’nin müttefikleriyle birlikte çalıştığı bildirildi.

Başkan Joe Biden’ın imzaladığı kararnameyle ABD’ye Rus ham petrolü ile bazı petrol ürünlerinin, LNG’sinin ve kömürünün ithalatının yasaklandığı kaydedilen açıklamada, ABD’nin geçen yıl Rusya’dan günlük yaklaşık 700 bin varil ham petrol ve rafine edilmiş petrol ürünleri ithal ettiği anımsatıldı.

Açıklamada, “Bu adım, Rusya’yı her yıl ABD’li sürücüler ve tüketicilerden elde edilen milyarlarca dolarlık gelirden mahrum bırakacak.” ifadesi yer aldı.

ABD’nin Rusya’nın enerji sektörüne yönelik yeni yatırımlarının da yasaklandığı vurgulanan açıklamada, Amerikalıların Rusya’da enerji üretimine yatırım yapan yabancı şirketleri finanse etmesine veya kolaylaştırmasına izin verilmeyeceği kaydedildi.

RUSYA, ABD’NİN EN ÇOK PETROL İTHAL ETTİĞİ ÜÇÜNCÜ ÜLKE

Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre, ABD geçen yıl petrol ve petrol ürünleri ithalatının çoğunu Kanada’dan gerçekleştirdi.

Kanada’yı Meksika takip ederken, Rusya ABD’nin geçen yıl en çok petrol ve petrol ürünleri ithal ettiği 3’üncü ülke konumunda yer aldı.

ABD’nin 2021’de Rusya’dan petrol ve petrol ürünleri ithalatı günlük 672 bin varili buldu.

ABD’nin petrol ve petrol ürünleri ithalatının yaklaşık yüzde 8’i Rusya’dan karşılandı.

NTV

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar