Connect with us

Dünya

Biden’dan İstanbul Sözleşmesi feshedilmesine tepki “KADIN CİNAYETLERİNDEKİ ARTIŞA TANIKLIK EDİYORUZ”

ABD Başkanı Biden Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesini ‘küresel çapta kadına karşı şiddete son vermeyi amaçlayan hareket için cesaret kırıcı bir geri adım’ olarak değerlendirdi.

Published

on

Cumhurbaşkanığı kararnamesi ile  Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmesi dünya genelinde tepkilere sebep olmaya devam ediyor.

Konuya ilişkin son açıklama  ABD Başkanı Joe Biden’dan geldi.

Çekilme kararının ‘derin bir hayal kırıklığı’ yarattığını belirten Biden, Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesinin ‘küresel çapta kadına karşı şiddete son vermeyi amaçlayan hareket için cesaret kırıcı bir geri adım’ olarak niteledi.

Biden’ın imzasın taşıyan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“KADIN CİNAYETLERİNDEKİ ARTIŞA TANIKLIK EDİYORUZ”

“Dünya çapında, bu sözleşmeyi ilk imzalayan ülke olarak Türkiye’deki kadın cinayetlerindeki artış da dahil, ev içi şiddet vakalarında artışa tanıklık ediyoruz. Ülkelerin, kadınlara karşı şiddete son vermeye bağlılıklarını güçlendirmeleri ve yenilemeleri gerekir, kadınları korumayı ve saldırganlardan hesap sormayı amaçlayan uluslararası sözleşmelerden çekilmeleri değil. Bu, küresel çapta kadına karşı şiddete son vermeyi amaçlayan uluslararası hareket için cesaret kırıcı bir geri adım.”

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar