Connect with us

Sağlık

Bilim insanları bazı deodorantların meme kanserine neden olduğunu buldu

İsviçreli bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre deodorantların içerisinde yer alan zehirli alüminyumun meme kanserine yol açtığı resmi olarak açıklandı.

Published

on

Deodorant kullanmak vücut temizliği için herkesin günlük bir rutini olsa da bazı deodorantlar, içerdiği zararlı maddeler nedeniyle çeşitli hastalıklara neden olabiliyor.

Söz konusu olay ilk başlarda yalnızca bir iddia olsa da Oxford Üniversitesi ve İsviçre merkezli Grangettes Hematoloji ve Onkoloji Merkezi’nin yaptığı bir araştırma acı gerçeği ortaya çıkardı.
Yapılan çalışmalara göre piyasadaki pek çok deodorantın içeriğinde ter kokusunu önlemek için alüminyum bulunuyor.

Alüminyumun meme kanserine yol açabileceğini resmen kanıtlayan İsviçreli bilim insanları, yıllardır devam eden bu iddiayı en sonunda sonuçlandırdı. Deodorantlarda yer alan alüminyumun ter bezlerini tıkayarak terlemeyi önlediği bilinse de bu uzun süredir zararsız olarak ifade ediliyordu.

Alüminyumun vücut tarafından emildiğini tespit eden bilim insanları, zehirli alüminyum tuzlarının meme kanserine yol açtığını belirtti. Zehirli alüminyum tuzlarının kadınlık hormonu olan östrojeni taklit ettiğini açıklayan bilim insanları, böylece vücut tarafından emildiğini fark etti.

Söz konusu emilim sonrasında bazı bozulmalar tespit eden bilim insanları, yaptıkları test sonucunda 24 saat boyunca alüminyum tuzuna maruz kalan hamster hücrelerinin kromozom yapısı ve sayısı açısından bozulmaya uğradığını gördü. Genomik kararsızlık olarak nitelendirilen bu olay, sağlıklı hücrelerin kötü huylu tümörlere dönüşmesine neden oluyor.

Alüminyum içerikli deodorantların meme kanserine neden olduğunu kanıtlar eşliğinde açıklayan bilim insanları, alüminyum içeren tüm kozmetik ürünlerine dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar