Connect with us

Gündem

Bilim insanları uyarıyor: Klimalı ofislerde maske takılmalı

Koronavirüs nedeniyle uygulanan karantina kapsamında uzaktan çalışma sistemi artık yerini yeniden ofiste çalışmaya bırakıyor.

Published

on

By

Coronavirüs nedeniyle uygulanan karantina kapsamında uzaktan çalışma sistemi artık yerini yeniden ofiste çalışmaya bırakıyor.

Ancak İsviçreli sağlık otoriteleri, klimalı ofislerde çalışanların maske takması gerektiği konusunda uyarıyor.

İsviçreli bulaşıcı hastalıklar uzmanı ve salgına hazırlanma ve yönetimi federal komisyonu üyesi Christian Garzoni’ye göre klima sistemleri havayı odanın etrafında hareket ettirerek virüsü yayıyor ya da mevcut havayı değiştirmek yerine geri dönüştürüyor.

Garzoni’ye göre klimalı ortamdaki 1,5 metrelik sosyal mesafe dahi virüsün bulaşmasını engelleyemez.

Garzoni, “Birileri benden üç metre uzak bir mesafede otursa bile klima, hava parçacıklarını benim bulunduğum alana taşıyabilir.” diyor.

Enfekte olan bir kişi konuştuğunda, öksürdüğünde veya hapşırdığında, sekiz metreye kadar mikro damlacıkları yayabileceğini kaydeden Garzoni, “Bu kirlenmiş ‘bulut’ havada birkaç dakika asılı kalabilir.” uyarısında bulundu.

İsviçre’de bulaşıcı hastalıklar uzmanlarından oluşan heyet, enfekte olmuş bir kişinin 1 dakika boyunca yaptığı konuşma sırasında hava yoluyla bin kontamine damlacık yayabileceğini ve bu damlacıkların da en az sekiz dakika havada asılı kalabileceğini belirtiyor.

“Yürütülen çalışmalar, coronavirüsün özellikle yetersiz havalandırılan odalarda aerosoller (havada asılı durumda bulunan küçük tanecikler) tarafından bulaşabileceğini gösteriyor.” diyen Garzoni, havadaki kontaminasyonu önlemek veya en azından hafifletmek için kötü havalandırılan kapalı alanlarda mutlaka maske takılması gerektiğini dile getirdi.

Garzoni, “Bu nedenle, ofiste maske takmak şart.” diye konuştu.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar