Connect with us

Gündem

Bilim insanlarından korkutan uyarı: Virüs yüksek ısıda da yaşıyor

Fransız bilim insanları Coronavirüs üzerinde gerçekleştirdikleri 10 ayrı deneyde, virüsün yüksek sıcaklıklarda uzun süre yaşayabildiğini ortaya koydu

Published

on

By

Fransız bilim insanları Coronavirüs (Covid-19) üzerinde yaptıkları deneylerde, virüsün yüksek sıcaklıklarda uzun süre yaşayabildiğini ortaya koydu. Yapılan araştırma neticesinde 92 derece sıcaklıkta Coronavirüs 15 dakika boyunca hayatta kaldı.

Dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs (Covid-19) salgına karşı mücadele tüm dünyada sürerken, Fransız bilim insanlarından kritik bir açıklama geldi. Fransa’da bulunan Aix-Marseille Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Viroloji, Biyoteknoloji, Genetik ve Moleküler Biyoloji üzerine araştırmalar yapan Boris Pastorino ve ekibi Coronavirüs üzerinde 10 ayrı deney gerçekleştirdi.

‘VİRÜS 92 DERECE SICAKLIKTA 15 DAKİKADA HAYATTA KALABİLİYOR’

Söz konusu deneylerden Coronavirüsün, 30 ve 60 derece sıcaklıkta bulaşıcılıkta net bir düşüş görüldüğü ancak, yinede hayatta kaldığı sonucu çıktı. Yapılan araştırma neticesinde virüsün 92 derece sıcaklıkta 15 dakika boyunca hayatta kalabildiği ve daha sonra etkisini tamamen kaybettiği belirtildi.

DENEY SONUÇLARI HAKEM ONAYI BEKLİYOR

Elde ettikleri sonuçların resmiyet kazanması için hakem onayı beklediklerini belirten Pastorino elde ettikleri bulgular için, “Laboratuvarda Coronavirüs üzerinde çalışan personelin güvenliği için en uygun protokolün seçilmesine yardımcı olacaktır” dedi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar