Connect with us

Gündem

Bilim Kurulu sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan kritik açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından düzenlediği basın toplantısında kritik açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, “Kapanma dönemi sonrası günlük vaka sayımız 10 binin altına düştü” dedi. Diğer yandan BioNTech aşısının mimarı Prof. Dr. Uğur Şahin’in de katıldığı toplantının ardından Bakan Koca, Türkiye’ye toplamda 120 milyon doz aşı gönderileceğini duyurdu.

Published

on

Koronavirüsle mücadele kapsamında kademeli normalleşme kararı sonrası yeni yol haritasını belirlemek için gözler Bilim Kurulu toplantısına çevrildi.

BioNTech’in CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin’in de çevrimiçi olarak katıldığı toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, basın toplantısı düzenledi. Koca’nın kritik açıklamaları şu şekilde:

-Özellikle kapanma dönemi sonrası bugün uzun bir aradan sonra günlük vaka sayımız 10 binin altına düştü. Bu düşüşün bundan sonra da devam edeceğini öngörüyoruz. Bugün Bilim Kurulumuza katılan önemli bir misafirimiz var. Salgını durdurmak için en önemli silah olan aşıyı ilk geliştiren bilim insanlarımız Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci hocamız da demin bizimle beraberlerdi. Şu an Özlem Küreci hocamız çalışmalarına devam ediyor olduğunu söyleyerek aramızdan ayrıldı. Uğur hocamız şu an beni dinliyorlar.

-Bugün Uğur hocamızın bazı görüşlerini bizzat kendisinden duymanızı istiyoruz. Öncelikle bugün de medyaya yansımış oldu son olarak bildiğiniz gibi 27 Aralık’ta ilk sözleşmemizi yapmış idik, ondan üç ay önce görüşmelerimiz olmuştu. Bu süreçte neredeyse haftada iki kez telefonda görüşmelerimiz oldu. Çok yoğun gayret gösterdiniz. En son 120 milyon dozluk anlaşma sizlerin yoğun çabalarınızla imzalanmış oldu.

Prof. Dr. Uğur Şahin duyurdu: Türkiye için 120 milyon Covid-19 aşısını tamamlamak istiyoruz

BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin’in açıklamaları ise şu şekilde:

-Burada konuşma imkanımız olduğu için çok mutluyum. Sayın Bakanımın anlattığı gibi Aralık’tan beri beraber konuşuyoruz. Türkiye’ye uyguladığımız aşıyı nasıl getirebiliriz diye. Aralık’ta 1,5 milyonu konuştuk. Sayın Bakan sağolsun iki üç hafta arada istediği dozları yükselttiler. 120 milyon doz olarak imza attık. Çok mutluyum çünkü şimdi Türkiye bu altıncı ayın sonuna kadar, Haziran ayının sonuna kadar 30 milyon doz getirmek istiyoruz. Temmuz-Ağustos ve Eylül ayında tamamıyla 120 milyon dozu tamamlamak istiyoruz. Son 2 haftada bizim ekipler yoğun çalıştı. Ne zaman ne kadar aşı dozu geleceği hakkında anlaştık. Allah’ın izniyle biz de aşıları Türkiye’ye getireceğiz.

-Bizim aşımız mutasyonlara karşı güzel etki gösteriyor. Afrika mutasyonlarına karşı iyi kontrol yapıyor. Bu hafta içinde Hindistan mutasyonunu da deneyden geçirdik. Hindistan mutasyonuna karşı da aşımız yüzde 25-30 oranında etki gösteriyor. Bu etki yüzde 70-75 oranında enfeksiyon korumasını bekliyoruz. Onu gelecek haftalarda daha çok bilgi edineceğiz.

“Türkiye’de hem aşı üretmek hem Ar-Ge yapmak istiyoruz”

Prof. Dr. Uğur Şahin, “Covid-19 Aşısı 30’dan fazla virüs varyantında denedik, mutasyonlara karşı etki gösteriyor. Kovid-19 Hastalığı geçirmiş olan kişiler için 1 doz, 3 ay hastanede geçirdikten sonra yeterli olabilir.” dedi. Öte yandan Şahin, “Türkiye’de hem aşı üretmek hem Ar-Ge yapmak istiyoruz.” diye konuştu.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar