Connect with us

Dünya

Bir çiftçi yanlışlıkla Belçika-Fransa sınırını değiştirdi

Belçikalı bir çiftçi, traktörünün önüne çıkmasına sinirlendiği taşı yerinden oynatınca Belçika-Fransa sınırını ‘değiştirdi’. Sınır çizgisini gösteren taş, 1819’dan bu yana aynı yerde duruyordu

Published

on

Belçikalı bir çiftçi, tarlasını sürerken önüne çıkan bir taşın yerini değiştirince yanlışlıkla Fransa-Belçika sınırını yeniden çizmiş oldu. 1819 yılından bu yana sınırını belirlemek için aynı yerde duran taşın oynadığını bir tarihçi fark etti. Sınırın Belçika’yı büyütecek ve Fransa’yı küçültecek şekilde ‘yeniden çizilmesi’, iki ülkede de espriyle karşılandı.

2.29 METRE KAYDIRDI

Olay, Belçika’nın sınır kasabası Erquelinnes’de meydana geldi. Bir tarihçi, ormanda yürüyüş yaparken iki ülke arasındaki sınırı gösteren taşın Fransa içlerine doğru 2.29 metre kaydırıldığını fark etti. İki ülke arasındaki 620 kilometrelik sınır Napolyon’un Waterloo yenilgisinden beş yıl sonra 1820’de imzalanan Kortrijk Anlaşması’yla çizilmiş, söz konusu taş da bulunduğu noktaya sınırın ilk belirlendiği 1819’da yerleştirilmişti.

‘YENİ BİR SINIR SAVAŞINDAN KAÇINABİLİRİZ’

Yerel basın, çiftçinin taşı, traktörünün önüne çıkmasına sinirlendiği için oynattığını yazdı. Sınırın ‘değişmesi’yse, iki ülkede de espriyle karşılandı. Olayın yaşandığı Belçika kasabasının belediye başkanı David Lavaux, bu tür bir adımın ülkeler bir yana iki özel arazi arasında bile komşu kavgasına yol açabileceğini söyleyip, “Belçika’yı büyütmüş ve Fransa’yı küçültmüş, bu iyi bir fikir değil” dedi. Fransız kanalı TF1’e konuşan Lavaux gülerek, “Ben mutluydum, benim kasabam büyüdü. Ama [Fransa tarafındaki] Bousignies-sur-Roc kasabasının belediye başkanı aynı fikirde değildi” dedi. Komşu kasabanın Fransız belediye başkanı Aurélie Welonek ise bu sözlere gülerek, “Yeni bir sınır savaşından kaçınabileceğimizi sanıyorum” yanıtını verdi.

ÇİFTÇİ ESKİ YERİNE KOYMAZSA NE OLACAK?

Gelinen noktada, Belçikalı yetkililer çiftçiden taşı eski yerine koymasını isteyecek. Eğer bu gerçekleşmezse, konunun Belçika Dışişleri Bakanlığı’na taşınması, bakanlığın da 1930’dan bu yana işlevsiz olan bir sınır komisyonunu göreve çağırması gerekiyor. Belçikalı Beledeye Başkanı Lavaux, çiftçinin taşı eski yerine koymaması halinde hakkında dava açılabileceğini söyleyerek, “Eğer iyi niyet gösterirse bir sorunu olmaz, bu konuyu sorunsuz hallederiz” dedi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar