Connect with us

İngiltere

Birleşik Krallık Büyükelçisi Chilcott: ‘Tüm ekipman değil sadece özel bir tedarikçiden alınan az sayıda cerrahi önlük testi geçemedi”

Published

on

By

Birleşik Krallık Büyükelçisi Dominick Chilcott, Türkiye’den gönderilen 400 bin koruyucu ekipmanın kullanılamaz halde olduğu iddialarıyla ilgili sosyal medyadan açıklama yaptı.

Chilcott, “Türkiye’den yollanan 400.000 adet kişisel koruyucu ekipmanın kullanılamaz halde olduğuyla ilgili Birleşik Krallık medyasında yer alan haberler doğru değildir. “Özel bir tedarikçiden alınan az sayıda cerrahi önlük testi geçemedi ancak aynı tedarikçiden daha çok cerrahi önlük testi geçmiş bulunuyor ve Birleşik Krallık Sağlık Sistemi için kullanıma uygun durumdadır. Gönderilen ürünlerin çoğunluğu halen Birleşik Krallık ve Türkiye’deki depolarda test edilmeyi bekliyor. Bunların ne Türk Hükümeti’nin Birleşik Krallık’a hediyesi olan KKE ile ne de bahsi geçen tedarikçiden beklenen teslimat gecikince temin ettikleri 68.000 tulumla bağlantısı yok” yazdı.

 

Öte yandan Türk basınında Chilcott’un bahsettiği firmayla ilgili enteresan bir haber yayınlandı.  Şirketin İstanbul Ticaret Odası’na 31 Ocak 2020’de kaydının yapıldığı ve sadece 100 TL sermayesi olduğu iddia edildi. Cumhuriyette yer alan habere göre;

Ticaret Sicil Gazetesi’nin 4 Mart 2020 tarihli nüshasında önce Turan Dişli Makinalar Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi’nde isim değişikliği yapıldı ve bu şirket Selegna Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret olarak değiştirildi. Turan Dişli Makinalar Sanayi isimli şirketin sahibi Şenol Kaya 200 bin TL’lik tek payını Naile Düzen’e devretti.

Ticaret sicil kayıtlarına göre 4 Mart’ta Naile Düzen, ihracat yetkisi olan şirket ile İngiltere’ye 400 bin adet koruyucu önlük üreterek 22 Nisan’da üzerinde Türkiye Cumhuriyeti’ne ait ibareler olan ürünleri teslim etti.

Naile Düzen Selegna Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret ismi ile kurulan sermayesi 100 TL olan şirket ile Selegna Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret Şirketi aynı adreste faaliyet gösteriyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar