Connect with us

Magazin

Birleşik Krallık’ın son Mayo Güzeli, ırkçılık karşıtı protestolara dair yorumları nedeniyle unvanından oldu

Published

on

Birleşik Krallık “Mayo Güzeli” güzellik yarışmasının (Miss Swimsuit UK) önceki kazananının unvanının, modelin “Siyahilerin Hayatı Önemlidir” hareketini eleştirip George Floyd ‘un masumiyetini sorgulaması üzerine geri alındığı aktarıldı.

Jasmine Archer-Jones,  yarışmanın son kazananıydı.

Yarışmadan sonra ABD’nin Teksas eyaletinin Houston kentine taşınan 23 yaşındaki modelin, George Floyd’un polis memurunun elinde öldürüldüğünde masum olduğuna dair “henüz kesin kanıt görmediğini” söylemesinin ardından yarışmanın tarihinden çıkarıldı.

46 yaşındaki Floyd, sahte 20 dolarlık banknotla alışveriş yaptığı iddiasıyla polisin çağrılması üzerine bir polis memurunun dizini boynuna bastırdığı sırada hayatı için yalvarırken boğularak ölmüştü.

The Sun’ın haberine göre Archer-Jones, şimdi silinmiş olan Facebook gönderisinde şunları yazmıştı:

“BÜTÜN hayatlar önemlidir, istatistiklere derinlemesine bakarsanız, geçen sene SİYAHİLERE kıyasla daha fazla SİLAHSIZ BEYAZ öldü.”

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) yürüttüğü, 2009 ile 2012 arasındaki ölümlere odaklanan araştırmaysa aslında polisin ölümcül güç kullanması sonucunda ölen siyahi Amerikalıların sayısının, beyaz Amerikalıların 2,8 katı olduğunu ortaya koydu.

Archer-Jones gönderisine ayrıca şu ifadeleri eklemiş:

“Evet, George Floyd’un başına gelenler yanlış ve affedilemezdi ama benzer durumlarda farklı ırklardan çok sayıda insanın başına gelenler de öyle. Ne var ki protesto edemiyorlar, yağma yapamıyorlar, sosyal medyayı ele geçiremiyorlar, ırkları için bir gün yaratamıyorlar ve hatta ölen kişiye yardım etmek için 10,3 milyon dolar (yaklaşık 70,6 milyon TL) bağış toplayamıyorlar. Siyahilere dair suçların ve ölümlerin çoğunluğunun nedeni Amerika’da siyahilerin siyahilere yönelik işlediği suçlar.”

Modelin  yorumları an itibarıyla Facebook profilinden silinmiş olsa da Siyahilerin Hayatı Önemlidir protestolarına dair eleştirel diğer paylaşımları hala sayfasında. Paylaşımlardan birinde modelin Floyd’un ölümünün tezgahlanmış bir “yanıltma olayı” olduğunu iddia ettiği görülüyor.

The Sun’ın atıfta bulunduğu kaynak, mayo yarışmasını düzenleyenlerin “Siyahilerin Hayatı Önemlidir protestolarını destekleyen gönderiler yayımladığını ve modelle ilişkili görünmelerinin üstesinden gelemeyeceklerini” söyledi.

Haber yorumda ayrıca şu ifadeler kullanıldı:

“Jasmine bunu örtbas etmeye ve hiçbir şey olmamış gibi yaşamaya devam etmeye çalıştı ama yarışmanın organizatörleri kendisini yarışma tarihinden silmek konusunda hızlı davrandı.”

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar