Connect with us

Dünya

Birleşik Krallık’ta bir camiye düzenlenen saldırı nefret suçu olarak değerlendiriliyor

Polis, Birleşik Krallık’ın Manchester bölgesindeki bir camiye yönelik kundaklama saldırısını nefret suçu olarak değerlendiriyor.

Published

on

By

Greater Manchester Polisi ve Greater Manchester İtfaiye ve Kurtarma Servisi, cuma günü gece yarısından hemen önce Didsbury Camii’nde bir yangın çıktığı ihbarını aldı.

Manchester Evening News’in haberine göre caminin önünden geçen iki bölge sakini, yangına müdahale ederek alevleri paltolarıyla söndürmeye çalıştı ve acil servisleri alarma geçirdi.

İtfaiye ekipleri, 1962’ye kadar Metodist Kilisesi olan bir binada bulunan caminin kapısında hasara yol açan alevleri söndürdü.

Saldırıda yaralanan olmadı.

Polis, olayın nefret suçu olarak değerlendirildiğini ve dedektiflerin soruşturma yürüttüğünü söyledi.

Greater Manchester Polisi’nin güney Manchester bölgesinden müfettiş Shoheb Chowdhury, şunları söyledi: Bu, şüphesiz toplumda endişeye neden olan korkunç bir olay. Kimin sorumlu olduğunu bulmak, camiyle ve topluluktaki ilgili kişilerle irtibat kurmaya devam etmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Dedektifler soruşturma yürütüyor ve bunun bir parçası olarak da güvenlik kamerası ve olay yerindeki eşyalara çoktan el koydular.

Manchester Evening News, olay yerindeki yanmış bidonların polis tarafından çekilen fotoğraflarını yayımladı.

  • Memurlarımız bugün bölgede ve bölge civarında olacak. Kaygılanan herkes, her türlü endişeyle ilgilenecek memurlarımızla görüşebilir. Nefret suçuna müsamaha gösterilmeyecek. Şanslıyız ki, Greater Manchester topluluklarımızın evi olarak adlandırdığı, farklılıklara açık bir yer ve nefret saikiyle suç işlemek isteyenler adalete teslim edilecek. O sırada geçmiş olabilecek birkaç araç olduğuna inanıyoruz ve elinde herhangi bir araç kamerası görüntüsü bulunabilecek herkesi irtibata geçmeye çağırıyoruz.

Manchester Kent Meclisi, cumartesi günü yaptığı açıklamada saldırıyı kınadı.

Meclis başkan yardımcısı Luthfur Rahman, şunları söyledi: Bu, korku ve nefret yaratmak için tasarlanmış aşağılık bir eylemdir. Ciddi bir hasarın yaşanmaması sadece şans eseri. Manchester, bir arada duran ve aşırılıkçıların bizi bölmelerine izin vermeyecek bir şehir olduğunu sürekli olarak gösterdi. Yangını ihbar eden mahalle sakinlerini takdir ediyorum. Bu şehrin gerçek ruhu onlar, kundaklamadan sorumlu korkaklar değil. Polisin failleri yakalamasını sağlayabilecek bilgisi olan herkesi öne çıkmaya çağırıyorum.

Kaynak: Independent Türkçe

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar