Connect with us

İngiltere

Birleşik Krallık’ta hastaneler dolmak üzere

Birleşik Krallık’ta koronavirüs nedeniyle hastanelerde tedavi görenlerin sayısının, geçtiğimiz mart ayında başlayan ilk dalgadaki sayıyı geçtiği açıklandı.

Published

on

By

Birleşik Krallık ülkelerinde koronavirüs vaka sayılarında artış devam ediyor. İskoçya ve Galler’in yanı sıra İngiltere’nin özellikle kuzey bölgesindeki büyük şehirlerinde hastanelerin Kovid-19 teşhisiyle yatan hastaların etkisiyle neredeyse dolmak üzere olduğu bildirildi.

Birleşik Krallık’ta koronavirüs nedeniyle hastanelerde tedavi görenlerin sayısı, mart ayında başlayan ilk dalgadaki sayıyı geçti. Bugün basına ortak bir brifing veren İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) Medikal direktörlerinden Prof. Stephen Powis, ülkenin kuzeyindeki Manchester, Sunderland ve Harrogate’deki sahra hastanelerinin önümüzdeki birkaç hafta içinde harekete geçirileceğini duyurdu. Manchester bölgesel Medikal direktörü Dr. Jane Eddleston ise, Kuzeybatı İngiltere’de ülkenin tüm vakalarının yaklaşık yüzde 40’ına sahip olduklarını belirterek “endişe verici” olduğunu söyledi.

Manchester, son beş haftada yoğun bakımdaki hasta sayısında üç kat artış ve hastaneye başvurularda sekiz kat artış gösterdi. Manchester Şehir Hastanesinin yoğun bakım yataklarının yüzde otuzu Kovid-19’lu vakalarla dolmuş durumda. Bir diğer kuzeybatı şehri Liverpool, 100 bin kişide 600 Kovid vakası görülmesiyle İngiltere’nin en riskli bölgesi konumunda. Bu oran ülke genelinde ortalama 100 bin kişide 74.

Hastaneler henüz kapasitesine ulaşmış değil ancak, bu ayın sonuna doğru öngörülen günlük 50 bin vaka sayısına ulaşmasıyla hastanelerin yetersiz kalacağı belirtiliyor. Bu sebeple ay sonuna kadar sahra hastanelerinin hazır edilmesi tekrar gündem edilmesi muhtemel.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar