Connect with us

Dünya

Birleşik Krallık’ta inanılmaz olay: Kuzey Galler’de patilerinden ağaca çivilenmiş porsuk bulundu

Kuzey Galler’deki Denbigh bölgesinde patilerinden çivilenmiş bir hayvan cesedi bulundu.

Published

on

By

Polis, bir porsuğun patilerinden ağaca çivilenmiş halde ölü olarak bulunması üzerine soruşturma başlattı.

1992 Porsuk Koruma Yasası kapsamında korunan bir tür olan hayvanın cesedi, çarşamba sabahı Galler’in Denbigh bölgesindeki Nant Glyn’de bir ağacın birkaç metre yukarısında keşfedildi.

Kuzey Galler Polisi’nin kırsal bölgelerde görev yapan suç araştırma ekibi, ölümle ilgili soruşturma başlattı. Polisin yayımladığı rahatsız edici bir görüntüde, hayvanın patilerinin iki çiviyle bir dala çakıldığı görünüyor.

Kırsal Suç Ekibi’nden polis memuru Richard Smith şunları söyledi: Bu hayvanın ölüm nedenini henüz doğrulayamıyoruz ancak cesedini otopsi için gönderdik. İnanılmaz bir şekilde, Kuzey Galler’de hâlâ porsuklara zulmediliyor fakat bu gibi tiksindirici olaylarla mücadelede ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

2013’ten bu yana porsuk itlafında 140 binden fazla porsuk öldürüldü. Geçen yıl sığır tüberkülozunun yayılmasını önlemek amacıyla 38 bin 642 porsuğun hayatına son verilmişti. Uzmanlar, porsukların bu hastalığı kırsal kesimde yaydığını iddia etmişti.

Birleşik Krallık Çevre Bakanı George Eustice, itlafı “kabul edilemez” olarak nitelendirmiş ve ocakta, Natural England’a (NE), 2022’den sonra yeni bölgelerde yoğun itlaf lisansları vermeyi durdurması için teklifler sunmuştu.

Geçen yıl Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı, 2025’e kadar büyükbaş hayvanlara yapılacak bir aşıyı deneme, geliştirme ve uygulama planlarının parçası olarak tüberküloz (bTB) TB büyükbaş aşılama denemelerine yeşil ışık yakmıştı.

Geçen ay Başbakan’a Sorular oturumunda konuşan Boris Johnson, porsuk itlafını sona erdirme planlarını desteklemişti. Johnson, milletvekillerine şunları söylemişti: Porsuk itlafının hastalıkta bir azalmaya yol açtığını düşünüyoruz gerçekten de fakat kimse korunan bir türün, bu güzel memelilerin itlafına süresiz olarak devam etmek istemiyor. Stratejimizin diğer unsurlarını, özellikle aşılamayı hızlandırmamızın iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Bence izlenecek doğru yol bu ve yapabilirsek, bu ülkede porsuk itlafını aşamalı olarak bitirmeye başlamamız gerektiğini düşünüyorum.

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar