Connect with us

Dünya

Birleşik Krallık’ta kokarca böceği tehdidi

Bilim insanları, küresel ısınmanın “zararlı böceklerin yayılmasını artırdığını” söyledi

Published

on

By

Meyve ve sebzeyle beslenen zararlı bir böceğin sayısındaki korkulan artış, mahsullere muhtemel bir tehdit oluşturabileceği korkusu yarattı.

Birleşik Krallık’taki (BK) Surrey bölgesinde bir tane kokarca böceği bulunmasının ardından uzmanlar, kokarca böceği türündeki artışın ekinler ve bahçeler için “sorun” yaratabileceği uyarısında bulundu.

Adını tehdit edildiğinde saldığı kötü kokudan alan böceğin boyutu 1,7 cm’yi bulabiliyor.

Böceklerden birinin, Kraliyet Hortikültür Topluluğu (Royal Horticultural Society -RHS) Wisley Bahçesi’ndeki bir feromon tuzağına yakalanmasına rağmen şimdi de böceklerin popülasyonunda artış olabileceğinden korkuluyor.

Kokarca böcekleri genelde yazın meyve ve sebzelerle besleniyor. Mahsulün dış kısmını delip suyunu emerek çürümesine neden olmalarıyla bilinirler. Kokarca böcekleri, meyvelerden yapılan şarap gibi ürünlere girebilir ve içeceğe kokarca böceklerinin kokusunu salarak aromasını bozabilir.

Sonbahar ve kış aylarındaysa kokarca böcekleri, evleri istila edip perde ve halılarda lekeye neden olmalarıyla biliniyor. İstilacı bir tür olarak kabul edilen kahverengi kokarca böceği, kalabalık halde pencere çerçevelerinin etrafında toplaşır ve temizlemeye çalışırken nahoş kokulu yağlar oluşturabilecek dışkılar bırakır.

İstilacı türlerin, BK ekonomisinde yılda 1,8 milyar sterlinden (yaklaşık 22 milyar TL) fazla zarara yol açtığı düşünülüyor.

RHS Wisley Bahçesi’nde bitki sağlığı başkanı Dr. Glen Powell, küresel ısınmanın BK’de kokarca böceklerinin yayılmasını ve artan yaygınlığını daha da kötü hale getirdiğini söyledi.

Dr. Powell, “Ürediklerine dair henüz kanıt bulunmamakla birlikte, kokarca böceğinin yaygınlığının artmasını ve 5-10 yıl içinde yaz aylarında bahçelerde, kış aylarındaysa evlerde sorun yaratabileceğini bekleyebiliriz” dedi.

Feromon tuzağında böcekleri yapışkan panele çekmek için onlara tanıdık gelen kokular salınıyor. Tuzak, East Malling bölgesindeki Ulusal Tarımsal Botanik Enstitüsü (The National Institute of Agricultural Botany- NIAB) ve Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı (DEFRA) tarafından yürütülen bir projenin parçası.

İlk kokarca böceklerinden biri, Londra Doğa Tarihi Müzesi’nin yaban hayatı bahçesinde, müzede çalışan bilim insanları tarafından yakalanmıştı. Müzenin entomologu Max Barclay, şunları söyledi:

“Yakalama programı, bir kontrol aygıtından ziyade bir izleme cihazı olarak daha kullanışlı. Tuzak kurmak, evinizi böceklerden korunaklı hale getirme veya zararlı böceklere karşı daha dayanıklı ekinler üretme gibi diğer davranışlarınızı da etkileyebilecek bu türlerin varlığını tespit etmenin iyi bir yolu. “

BK’de halihazırda 40’tan fazla kokarca böceği (kalkan böceği olarak da bilinir) türü var fakat bunlar bitki sağlığı için tehlike oluşturmuyor ve zararlı böcek olarak kabul edilmiyor.

Bir DEFRA sözcüsü, şu ifadeleri kullandı:

“Kahverengi kokarca böceği önemli bir tehdit değil fakat tüm zararlı böcekler ve hastalıklarda olduğu gibi her türlü tehdidi yakından izlemeye devam edeceğiz.”

Kaynak: Independent Türkçe

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar