Connect with us

Sağlık

Birleşik Krallık’ta plazma tedavisi için denemeler başlıyor

Bir sağlık yetkilisi, “Bu, potansiyel olarak ölümcül hastalık için gerçek bir iyileştirici seçenek sunuyor” ifadelerini kullandı

Published

on

Birleşik Krallık”ta bir hastane iyileşmiş hastalardan alınan plazmayı kullanarak potansiyel bir Coronavirüs tedavisi denemeyi planlıyor.

Galli sağlık yetkilileri Covit-19’u yenen insanlardan kan bağışı toplayıp bunları klinik çalışmalarda tedaviyi test edebilecek doktorlara vermeye hazırlanıyor.

Cardiff ve Vale Üniversitesi Sağlık Kurulu’nun Tıbbi Direktörü Stuart Walker, “Bu tedavinin UHW (Galler Üniversite Hastanesi, University Hospital of Wales) hastalarında ilk kullanımını dört gözle bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Walker “Bu, potansiyel olarak ölümcül hastalık için gerçek bir iyileştirici seçenek sunuyor” diye ekledi.

The Independent’a konuşan Cardiff ve Vale Üniversitesi Sağlık Kurulu sözcüsü, hastanenin “yakın gelecekte” denemelere başlamayı planladığını söyledi.

Galler hükümeti tedavinin iyileşmiş hastalardan alınan ve virüse karşı antikor içeren plazmayı enfeksiyonla mücadele etmelerine yardımcı olması için Covid-19’lu kişilere aktararak yapıldığını söylüyor.

Hükümet, Galler Halk Sağlığı’nın (Public Health Wales) uygun donörlere yazarak “Covid-19 hastalarının iyileşme hızını artırmak ve hayatta kalmalarını sağlamak adına plazma transfüzyonu kullanmayı” amaçlayan programdan haberdar edeceğini belirtti.

BBC’ye konuşan Dr. Walker, “Şu anda tek başına viral enfeksiyonun kendisi için başka herhangi bir tedavi mevcut değil, bu yüzden bu bize umut ışığı veriyor” dedi.

Galler hükümeti bu potansiyel Coronavirüs tedavisini test etmek için yapılan Birleşik Krallık genelindeki programda ülkesinin “öncü bir rol oynadığını” açıkladı.

NHS Blood and Transplant (Ulusal Sağlık Hizmeti Kan ve Nakil), Coronavirüsü atlatan insanları “virüse karşı ulusal çabaya yardımcı olacak potansiyel bir klinik araştırma kapsamında” İngiltere genelinde farklı konumlarda plazma bağışında bulunmaya çağırdı.

Sağlık mercisi, “Deneme, eğer onaylanırsa, Coronavirüs hastalarını tedavi etmek için konvelesan plazmanın (Coronavirüsü olan insanlardan alınan plazma) ne kadar etkili olduğunu bize gösterecek” diye konuştu.

Bu hafta The Independent’a konuşan sözcü, aynı zamanda İskoç Ulusal Kan Transfüzyon Servisi’nin “konvelesan plazma toplamak için hazırlıklar yaptığını” söyledi.

Almanya, Fransa ve ABD de dahil olmak üzere Covid-19 hastalarında konvelesan plazma kullanımıyla ilgili denemeler tüm dünyada gerçekleştiriliyor.

Yakın tarihte Çin’de yapılan küçük çaplı bir çalışma, Covid-19’u atlatan hastaların kanından alınan tek bir antikor dozunun ciddi derecede hasta olan 10 hastanın belirtilerini iyileştirebileceğini ortaya koydu.

Doktorlar, Birleşik Krallık hükümetini ülke Covid-19 salgınıyla mücadele etmeye devam ederken yeni tedavi yöntemini onaylamaya çağırıyor.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkede 103 binden fazla kişi, zatürreye dönüşebilen grip benzeri bir hastalık olan Coronavirüse yakalandı.

Ölüm sayısı perşembe günü 13 bin 700 civarındaydı.

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar