Connect with us

Gündem

Birleşmiş Milletler: 130 ülkeye tek doz bile aşı ulaşmadı!

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de bu adil olmayan durumu eleştirdi.

Published

on

By

Tüm dünyayı etkileyen Coronavirus salgınına karşı çok sayıda ülkede özel sağlık firmalarının çalışmalarıyla çeşitli aşılar geliştirildi. Bu aşılar başta AB ülkeleri, ABD, Rusya ve Çin olmak üzere büyük ve gelişmekte olan bazı ülkelerde insanlara ulaştırılabildi. 100’ü aşkın ülkeye ise aşı henüz hiç girmedi. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de bu adil olmayan durumu eleştirdi.
BM Güvenlik Konseyi’nin Covid-19 ile mücadele için düzenlenen oturumunda konuşan Guterres, üretilen dozların yüzde 75’inin sadece 10 ülkeye gönderildiğini, 130 ülkeye ise bugüne kadar tek bir doz bile aşı ulaşmadığını belirtti. Guterres, “aşı dağılımında eşitliğin sağlanması, küresel topluluğun önündeki en büyük ahlaki sınav” ifadesine vurgu yaptı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, BM Genel Sekreteri dünyanın gelişmiş ülkelerine çağrıda bulunarak, küresel çapta bir aşı kampanyası düzenlenmesini istedi. Guterres, “Böyle bir küresel aşı planı için, acil durum eylem planı hazırlanması, hayata geçirilmesi ve finansmanının koordinasyonu konusunda G20 ülkelerinin uygun olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu. Guterres, bu eylem planına aşının geliştirilmesi ve üretilmesi konusunda kapasitesi bulunan bütün ülkelerin katılması gerektiğini söyledi. Guerres, Cuma günü yapılacak G7 toplantısında bu projenin hayata geçirilmesi için ilk ivmenin sağlanabileceğini de sözlerine ekledi.

‘DÜNYA GENELİNDE BİR AŞI STRATEJİSİ GELİŞTİRİLMELİ’

Dünya genelinde bir aşı stratejisinin geliştirilmesinin sanayileşmiş ülkelerin de yararına olacağını vurgulayan Guterres, “Dünyanın güneyinde virüs yıldırım hızıyla yayılmayı sürdürürse, sürekli mutasyona uğrayacaktır. Yeni varyantlar da daha bulaşıcı ve ölümcül olabilir ve muhtemelen mevcut aşıların etkisini de tehdit edebilir” ifadelerini kullandı.

BM Güvenlik Konseyi’nde İngiltere tarafından düzenlenen oturum, çatışma bölgelerinde Coronavirus aşısının dağıtımını hızlandırmayı hedefliyor. İngiltere tarafından hazırlanan karar tasarısı, çatışmaların yaşandığı ve siyasi istikrarın bulunmadığı bölgelerde yaşayan yaklaşık 160 milyon kişiye aşı tedarik edilmesini öngörüyor.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar