Connect with us

Dünya

Bisiklete binen erkekler dikkat! Cinsel sorunlar yaşamak istemiyorsanız…

Bilim insanları, bisiklet kullanan erkekleri cinsel sağlıkları konusunda uyarıyor. Araştırmacılar, erkeklerin genital bölgelerinin sele üzerinde uzun süre kalmasının “kritik” olduğunu söylüyor. Peki bisiklet kullanan erkekler nelere dikkat etmeli?

Published

on

By

Bisiklet sporunu tutku ile yapan sporcular bu uğurda yollarda pek çok tehlikeyle mücadele etmek zorunda ancak erkeklerin trafikten uzak durmaktan başka endişeleri de var.. Bisiklete binmek sağlıklı Yaşam için bir egzersiz şekli olsa da bazı önlemler alınmazsa özellikle erkeklerin cinsel sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bilim insanları, erkek bisikletçilerin yatak odasında sorun yaşamaması için her on dakikada bir pedalların üzerinde durmaları gerektiğini söylüyor.

Araştırmacılar, erkeklerin sele ağrısını nasıl önleyebilecekleri üzerine yapılan 22 çalışmayı gözden geçirdikten sonra, genital bölgede oluşan basıncı azaltmak için ön kısmı daha dar olmayan burunsuz bir bisiklet selesi kullanma gibi çözümler sundu.

Daily Mail’de yer alan habere göre, Polonya’daki Wroclaw Tıp Üniversitesi tarafından Sports Medicine dergisinde yayınlanan araştırma, erkek bisikletçilerde görülen genital uyuşukluk sorununun yaygın nedenlerinin aynı zamanda kötü sürüş tekniği ve yanlış bisiklet seçimi olabileceğini belirtti.

Üreme tıbbı danışmanı ve King’s Fertility’nin direktörü Dr. Ippokratis Sarris bu konuda şunları söyledi:

“Bisikletin baskısından kaynaklanan sinir hasarı, duyu kaybına ve ereksiyon sorunlarına neden olabilir ve kısırlık da bisiklete binmek ile bağlantılı olabilir ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.”

‘ERKEKLER BİSİKLETE BİNMEYİ BIRAKSIN DEMİYORUZ’

Wroclaw Tıp Üniversitesi’nden Kamil Litwinowicz ise, birçok erkeğin bisiklet sürerken rahatsız olabildiğini, bunun cinsel sorunlara yol açabileceğine dair endişeleri olduğunu söylüyor.

Litwinowicz “Erkekler bisiklete binmeyi bıraksın demiyoruz, bunun yerine pedalların üzerinde arada bir ayağa kalkmak veya farklı bir sele kullanmak gibi çözümleri incelemek istiyoruz” diyor.

Uzmanlar, konuyla ilgili henüz daha fazla araştırma ve veri gerekse de, ayakta durmak, daha fazla kan akışı ve basınçla bağlantılı olduğu için araştırmacıların bisiklet kullanan erkeklere en etkili ve kolay uygulanabilir tavsiyesi her 10 dakikada bir pedalların üzerinde durmak oldu. Ancak bunun keyfi bir zaman dilimi olduğu konusunda uyarıyorlar, bu nedenle erkeklerin ne sıklıkla ve ne kadar süre pedallarının üzerinde durmaları gerektiğine dair daha fazla kanıt gerekiyor.

Bununla birlikte, aslında hareketsiz olmanın da erektil disfonksiyonla bağlantılı olduğuna dair güçlü kanıtlar var. Bu nedenle dikkatli bir bisiklet sürme aktivitesi de bu riski azaltabilir.

İKTİDARSIZLIĞA ZEMİN HAZIRLAYABİLİR

Uygun olmayan bir bisiklet selesi sinirlere baskı yapabiliyor ve genital bölgedeki kan akışını geçici olarak yavaşlatabiliyor. Bu da iktidarsızlığa zemin hazırlayabiliyor.

BURUNSUZ SELELER GENİTAL BÖLGEDEKİ BASKIYI AZALTIYOR

Bu yeni inceleme ise, bisiklet kullanmanın erkeklerin genital bölgesini nasıl etkilediğine dair kanıtlar için çeşitli sele, bisiklet türü, şort ve gidon tasarımlarına baktı. Araştırmacılar, burunsuz selelerin genital bölgedeki baskıyı azalttığını buldu. Bisiklet üzerinde oturan erkekler üzerinde yapılan 6 farklı çalışmadan elde edilen kanıtlara göre penise giden kan akışının ve içindeki kan basıncının azaldığı bulundu.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar