Connect with us

Dünya

Bitcoin’i resmi para kabul eden El Salvador, kripto para madenciliği için gücü volkanlardan alacak

El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi kabul eden ilk ülke olması, muazzam bilgisayar faaliyeti gerektirdiğinden devasa enerji tüketen kripto para madenciliğinin altından nasıl kalkacağı sorusunu beraberinde getirirken, Devlet Başkanı Nayib Bukele, çare olarak volkanlardan kaynaklanan jeotermal enerjiyi gösterdi.

Published

on

By

Orta Amerika’nın yoksulluk ve çete şiddeti nedeniyle ABD’ye yoğun göç veren ülkesi El Salvador’dan, hem ekonomiyi toparlamak hem de göçenlerin yurda gönderdiği havalelerdeki komisyonlardan kurtulmak amacıyla Bitcoin’i yasal para birimine dönüştürmesinin ardından, şaşırtıcı bir açıklama daha geldi.

El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi kabul eden ilk ülke olması, kripto para madenciliğinin muazzam bilgisayar faaliyeti için devasa enerjiyi nereden bulacağı sorusunu beraberinde getirirken, Devlet Başkanı Nayib Bukele, çare olarak volkanik enerjiyi gösterdi.

‘Yüzde 100 temiz, yüzde 100 yenilenebilir, sıfır emisyonlu’

Bukele, “Devlete ait jeotermal elektrik şirketimiz LAGeoSV’nin başkanına Bitcoin madenciliği için volkanlarımızdan çok ucuz, yüzde 100 temiz, yüzde 100 yenilenebilir, sıfır emisyonlu enerji için plan hazırlaması talimatını verdim” diye tweetleyerek ekledi:

“Bu, hızla ilerleyecek!”

Birkaç saat sonra yeni açılmakta olan bir jeotermal kuyunun videosunu paylaşan Bukele, “Mühendislerimiz, volkanlarımızdan yaklaşık 95 megavat yüzde 100 temiz, sıfır emisyonlu jeotermel enerji sağlayacak yeni bir kuyu açtıklarını bana bildirdi” dedi. Bunun etrafında tam teşekküllü Bitcoin madenciliği merkezi tasarlamaya başladıklarını belirten El Salvador Başkanı, videoda kuyudan püskürenin saf su buharı olduğunu söyledi.

Volkan bolluğu sayesinde jeotermal enerji üreticisi
Turizmini yapacak kadar volkanlarıyla ünlü El Salvador, Orta Amerika’daki en büyük jeotermal enerji üreticisi. Şimdilik tahmini 644 megavat potansiyelinin yaklaşık üçte biri kullanılan jeotermal, toplam enerji üretiminin yüzde 20’sini oluşturuyor. Ancak jeotermal enerjinin hiç de masum olmadığına, doğaya ve tarıma büyük zarar verdiğine dair çevreci örgütlerin uyarıları biliniyor.

Bitcoincilere çağrı

Dün El Salvador meclisinde Bitcoin ile para işlemleri yapılması, Bitcoin’in diğer para birimlerine dönüştürülmesinin sermaye kazancı vergisinden muaf tutulması, 3 Bitcoin karşılığında El Salvador’da oturma ve yaşama hakkı verilmesini içeren yasa, 62’ye karşı 84 milletvekilinin oyuyla kabul edildi. İktidardaki Yeni Fikirler Partisi’nin vekili William Soriano, “Tüm dünyadaki Bitconciler, vakit geldi. Biz hazırız. Üzerimize düşeni yaptık, artık top sizde” diye konuştu. Bukele de 5 Haziran’da ABD’nin Miami kentinde düzenlenen tarihin en büyük Bitcoin etkinliğine seslenen videoyla hedeflerini açıklarken “Kısa vadede istihdam yaratacak ve binlerce kişinin finans sistemine katılımını sağlayacak” demişti.

6.5 milyon nüfuslu küçük Orta Amerika ülkesi, kendi para birimi kolonu 2001’de bırakıp ABD dolarına geçti. Amaç, her 4 Salvadorludan 1’i genelde ABD olmak üzere yurtdışına göçtüğünden, onların memlekete para havalesi yapmasını kolaylaştırmaktı. Ancak bu, ekonomiyi, ABD’nin baskılarına, yaptırımlara ve hükümetin kontrolünün ötesindeki finansal dalgalanmalara açık hale getirdi.

Diasporanın gönderdiği para, ekonominin üçte birini oluşturuyor

Salvadorluların ABD’den gönderdiği para, geçen yıl 6 milyar doları bularak ülke ekonomisinin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturdu.

Halkın banka hesabına eğilimi yok

El Salvador’un Bitcoin işlemleri için kullandığı Strike adlı mobil ödeme uygulamasının kurucusu Jack Mallers, “El Salvador’un aktif nüfusunun yüzde 70’inden fazlasının banka hesabı yok. Finans sisteminde değiller” dedi.

Mallers, Bitcoin’in gelişmekte olan bir ülkenin ekonomisini itibari para enflasyonundan koruyabileceğini, daha kapsayıcı hale getirebileceğini savunarak şunları söyledi:.

“Uluslararası ödemeleri ücretsiz yapmak istiyoruz. Havaleye en çok ihtiyaç duyan bölgelerin sorunlarını çözmeyi hedefliyoruz… Ülkede bu konuda hizmet veren servisler, uluslararası para transferleri için yüzde 10 veya daha fazla komisyon alıyor. Bu paraların ülkeye ulaşması bazen günler sürüyor.”

Kaynak: Sputnik

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar