Connect with us

Dünya

Bitcoin’in ani yükselişi vadeli işlemlerde büyük zarara yol açtı

Bitcoin fiyatı, yeni güne 39.100 dolar seviyelerinde başladıktan sonra günün ilk saatlerinde 42.000 dolara doğru hızlı bir sıçrama gördü.

Published

on

BTC/USD, iki saatte 2.500 dolar (%6,5) kadar yükselerek 41.700 dolara yükseldikten sonra devam eden saatte aynı hızla geri çekilerek 39.000 dolar bandındaki yatay seyrine geri döndü. Bu ani sıçrama, tüm vadeli işlem piyasalarında tasfiye miktarını 200 milyon doların üzerine taşıdı. Bitcoin vadeli işlemlerinde tasfiye olan pozisyon büyüklüğü ise 100 milyon dolara yakındı.

Bitcoin piyasasında 10 Mart tarihinden bu yana yatay bir seyir hakimken kısa bir süre içinde yüzde 6’nın üzerinde bir sıçrama, Bitcoin fiyatında bir trend değişikliğine yol açmadı. Bitcoin (BTC), kısa süreli yukarı yönlü hareket sonrası daha sert düştü ve 38.800 dolara kadar geriledi.

Coinglass verileri son 24 saatlik zaman diliminde tasfiye olan toplam vadeli işlem pozisyonlarının yüzde 65’inin satış (short) pozisyonları olduğunu ortaya koyuyor. Borsa bazında bakıldığında ise tasfiye olan 200 milyon doların yarısının OKX borsasında gerçekleştiği görülüyor. Tek bir pozisyondaki en büyük tasfiye işlemi ise yine OKX borsasında açılan 6,44 milyon dolar büyüklüğündeki bir BTC pozisyonuydu.

Diğer yandan birkaç saat önce gerçekleşen yukarı yönlü volatilitede en büyük ikinci kripto varlık Ethereum’un vadeli işlemlerinde görülen tasfiye miktarı ise 52 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Bitcoin (BTC) fiyatı, sabah saatlerinde dip seviyelerden hafif bir toparlanmayla 39.500 dolar seviyesinde bulunuyor. Ethereum (ETH) fiyatı ise ani sıçramada 2.735 dolara kadar yükseldikten sonra geri çekilmede 2.600 dolara tutunmayı başardı. ETH/USD paritesi sabah saatlerinde 2.640 dolar seviyesinde ilerliyordu.

Kripto para piyasaları, bu akşam saatlerinde açıklanacak olan Fed faiz kararını beklemeye devam ediyor.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar