Connect with us

Dünya

BM Genel Sekreteri Guterres: ‘Kıbrıs görüşmelerinde yeterli ortak zemin bulamadık ama vazgeçmeyeceğiz’

Guterres, Cenevre’de yapılan konferansın ardından açıklamalarda bulundu

Published

on

Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde, Kıbrıslı taraflar ve garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katılımıyla 5+1 formatındaki gayriresmi Kıbrıs konulu konferansın son gün oturumu bugün Cenevre’de yapıldı.

BM Genel Sekreteri Guterres, konferansın ardından, “Kıbrıs sorununun çözümü için resmi görüşmelerin başlaması için yeterli ortak zemin bulamadık ama vazgeçmeyeceğiz” açıklamasını yaptı.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar (solda), BM Genel Sekreteri Antonio Guterres (ortada) ve Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Nikos Anastasiadis (sağda) | Fotoğraf: AA

Guterres, “Diyaloğu sürdürmek ve olumlu sonuçlar elde etmek için elimizden geleni yapma konusunda kararlıyız.” ifadesini kullandı.

Antonio Guterres, pes etmediğini, gündeminin esasen çok basit olduğunu belirterek, “Gündemim, birlikte barış ve refah içinde yaşamayı hakeden hem Kıbrıslı Türklerin hem de Kıbrıslı Rumların güvenliği ve iyiliği için mücadele etmek.” değerlendirmesinde bulundu.

Yakın zamanda 5+1 formatında tekrar bir toplantı düzenleyeceğini bildiren Guterres, bunun da resmi müzakerelerin başlaması için ortak zemin arayışını hedefleyeceğini kaydetti.

Guterres, yeni görüşmelerin ne zaman başlayacağına yönelik soru üzerine, “Muhtemelen 2-3 aylık bir süre yeterli olacaktır. Kısa bir süre olumlu gelişmelerin yaşanmasına izin vermeyecektir. Uzun bir süre ise sorunun çözümü için ortak nokta bulmamıza fayda sağlamayacaktır.” görüşünü paylaştı.

Guterres, “Diyaloğu sürdürmek ve olumlu sonuçlar elde etmek için elimizden geleni yapma konusunda kararlıyız.” diye konuştu.

Cenevre’deki Kıbrıs konulu konferans 27 Nisan’da başlamıştı.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar