Connect with us

Dünya

Bora Aksu’dan masal gibi defile

Bora Aksu Yaz 2023 koleksiyonu 20. yüzyılın en gizli kalmış ve önemli sanatçılarından Henry Darger’in 15 bin sayfalık “Vivian Kızları” isimli çizimli romanından esinlenerek hazırladı. Henry Darger’in Vivian Kızları adlı eserinde 7 kız kardeş prensesin iyilik ve masumiyetlerini kalkan yaparak kötülüklerle savaşmasının hikayesi anlatılıyor .

Published

on

By

 

Türk moda dünyasının altın çocuğu Bora Aksu Londra Moda Haftasına damga vurmaya hazırlanıyor. 16 Eylül Cuma günü London Scottish House’da düzenlenecek defilede Aksu yine çok gizemli bir sanatçının hikayesini podyuma taşıyacak…

Dünyaca Ünlü Türk Modacı Bora Aksu 2023 yaz kreasyonunu 20. yüzyılın en  gizli kalmış  ve önemli sanatçılarından Henry Darger’in 15 bin sayfalık “Vivian Kızları” isimli çizimli romanından esinlenerek hazırladı.

Henry Darger’in Vivian Kızları adlı eserinde 7 kız kardeş prensesin iyilik ve masumiyetlerini kalkan yaparak kötülüklerle savaşmasının hikayesi anlatılıyor .Çocukluğun masumiyeti ve naifliği ile contrast yaratan,  güçlü savaşçıların tezatlığı koleksiyonun ana iskeletini de oluşturuyor.

Henry Darger’in hiç kimseye bahsetmeden 40 yıl boyunca yasadığı odada resmederek hazırladığı 15,000 sayfalık bu inanılmaz kitapta 300’den fazla suluboya ile yapılmış eser bulunuyor .

Resimlerdeki Vivian Kızları’nın üniformaları, renkler ve sembolik detaylar Bora Aksu’nun 2023 yaz koleksiyonuna yön veren noktaların başında geliyor.

Elbiselerde romantik ve nostaljik siluetler görünürken  palto, ceket, gömlek  gibi parçalarda daha keskin hatlarla yaratılmış; maskülen, modern ve sofistike bir hava esiyor.

Vivian Kızları’nın yaşamı Bora Aksu’nun yaz 2023 koleksiyonunu etkileyen en önemli unsurlardan…

İpek tül, ipek ve cotton organza hem hafiflik hem de naiflik anlamında Vivian Kızları çocukluğunu temsil ediyor.

Renk paletini oluşturan seftali; tozpembe, açık mavi ve beyaz Vivian kız kardeşlerinin  canlı dünyasını simgelerken, Vivian Kızlarının savaştaki halleri koleksiyonun daha koyu renk paletini oluşturan kobalt mavi ve siyahta yasam buluyor..

Aynı zamanda Bora koleksiyonda bu kontrastı belirginleştirmek  Henry Darger’in resimlerindeki yarasa figürlerini aksesuar, dantel ve nakış olarak çalıştı.

Bora Aksu kimdir?

Central Saint Martins okulundan ustun basari ile mezun olan Bora Aksu 4 kez İngiltere Moda Konseyinin yeni jenerasyon ödülünü kazandı. 2012 yılında Kralice Elizabeth’den teşekkür alan Bora Aksu  markası 2015 yılında mağazalaşma sürecine girdi. Hongkong, Shanghai, Beijing, Parisian Macao,  Singapore da ve en son Seoul (Kore)’de 64. mağazasını açan Bora Aksu, global bir dünya markası olma yönünde emin adımlarla yürümeye devam ediyor

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar