Connect with us

İngiltere

Boris Johnson, evde kalma emrine karşı gelenlere 10.000 sterlinlik para cezasını açıklayacak!

Barların çalışma saatleri kısıtlanacak, hane halkının toplanması yasaklanacak ve kuralları çiğneyenler için sert cezalar geliyor… Evde kalma emrine karşı gelenlere 10.000 sterline kadar para cezası verilecek. Başbakan’ın salı günü halka canlı yayında kararları bildirmesi bekleniyor.

Published

on

By

The Sun gazetesinde yer alan habere göre üst düzey bir hükümet kaynağı şunları söyledi: “Kararlarda dört gözle bekleyecek çok şey yok. Önümüzdeki altı ay çok kötü olacak. Başbakan, hafta sonunu vakalardaki artışla mücadele etmek için kısıtlamalara karar vererek geçiriyor.”

Kaynak ayrıca, “Hükümetin sağlık danışmanları başbakana, ‘Barlar ve restoranlar için bazı kısıtlamalar kaçınılmaz olmaya başladı. Bu ekonomi için bir darbe daha olacak ikinci bir ulusal tecritten başka çare kalmadığı’ yönünde telkinde bulunuyorlar. Tıbbi danışmanlar, hızlı ve kararlı davranmadığı takdirde sonuçlarının daha da kötü olabileceği konusunda onu uyardı.” diyerek yeni kısıtlamaların kapıda olduğunu beyan etti.  Tıbbi danışmanlardan birinin Johnson’a, ” Virüs , aniden yayılmaya başlayan için için yanan bir ot yangını gibi… Şimdi bunun üstesinden gelmezsek, yıkıcı yansımalarla kontrolden çıkacak” dediği konuşuluyor.

BAŞBAKANA BİLGİ VERECEKLER

Yarın tıp görevlisi Profesör Chris Whitty ve baş bilimsel danışman Sir Patrick Vallance, Başbakan’ın duyurusu için zemin hazırlayacak. Davaları engellemek için hiçbir önlem alınmazsa ne olacağına dair acımasız tahminlerini vermek için ortak bir görünüm sergileyecekler. Başbakan, muhtemelen Salı günü, eylem planı kesinleştiğinde televizyondan halka açıklama yapacak.

Eski hükümet danışmanı Neil Ferguson dün, önlemlerin “daha erken” gerekli olduğu konusunda uyardı. Tavsiyesiyle son kilitlenmeye yol açan bilim insanı, “İki ila dört hafta daha bırakırsak, Mart ortası gibi salgının başında gördüğmüz seviyelere  geri dönmüş olacağız” dedi.

İngiliz Tabipler Birliği Başkanı Chaand Nagpaul da daha fazla kısıtlama getirilmezse enfeksiyonların ve ölümün hızla artacağı konusunda uyarıda bulundu.

AĞIR CEZALAR YOLDA

Önümüzdeki haftadan itibaren, testi pozitif çıkan kişiler yasal olarak 14 gün boyunca kendi kendilerini tecrit etmek zorunda kalacaklar. Kuralları ihlal edenler, uluslararası seyahatler için karantina yasalarına uygun olarak en az 1.000 £ para cezasına çarptırılacaklar. Ancak bu, tekrarlanan veya aşikar ihlaller için 10.000 sterline kadar yükselecek. Başkalarının kendi kendini tecrit etmesini engelleyen kişilere de para cezası verilecek. Ancak bu dönemde düşük ücretli işçiler 500 sterlin alacak, böylece finansal kaygılar olmadan kendi kendilerini izole edebilecekler.

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar