Connect with us

Dünya

Boris Johnson: “Gelecek nesiller bizi affetmeyecek!”

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, COP26’da yaptığı açılış konuşmasında, azim, eylem ve hızlanma için çağrıda bulundu

Published

on

By

Başbakan Boris Johnson, 1 Kasım Pazartesi günü Glasgow’da COP26’da yaptığı konuşma ile artmakta olan küresel ısınmayı durdurabilmek adına harekete geçmeleri için liderlere seslendi.

Başbakan, Dünya Liderleri Zirvesi Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, iklim krizi ile ön cephede mücadele eden gelişmekte olan ülkeleri desteklemenin yanı sıra, kömürü devre dışı bırakmak ve ormanların tahrip edilmesini durdurmak için dünya liderlerini somut adımlar atmaya davet etti.

Bu adımlar, dünyanın net sıfır hedefi doğrultusunda emisyonun azaltılması ve artan sıcaklıkların Paris Antlaşması’yla belirlenen 1,5 derece hedefinin altında tutulması için çok büyük yarar sağlayacak.

Birleşik Krallık, 2019’da beş yıllık bir sürecin sonunda Uluslararası İklim Bütçesi’ni ikiye katlayarak 11.6 milyar Sterlin’e çıkarmış ve tüm dünyaya örnek olmuştu. Başbakan’ın bugün yaptığı açıklamaya göre, ekonominin öngörüler doğrultusunda büyümesi durumunda bu miktarı 12.6 milyar Sterlin’e çıkararak örnek teşkil etmeye devam edecek.

Açılış Konuşmasında, Başbakan Boris Johnson şunları dile getirdi:

“İklim değişikliği ile mücadelede insanlık için sürenin sonuna gelindi. Gece yarısına bir dakika kaldı, hemen harekete geçmeliyiz. İklim değişikliği için bugün ciddiyetimizi toplamazsak, yarın çocuklarımızın bunu yapması için çok geç olacak.”

COP26, 190 ülkenin artmakta olan küresel sıcaklıkları 1.5 derece olacak şekilde, 2 derecenin altında tutmak için imzaladığı Paris Antlaşması’ndan 6 yıl sonra düzenleniyor. Birleşmiş Milletler’e göre, küresel sıcaklıkların mevcut durumda 2.7 dereceye yükselmesi bekleniyor.

Bilim insanları, Paris’te belirlenen hedefleri erişilebilir kılabilmek için emisyonların 2030 yılına kadar yarıya düşürülmesi gerektiği konusunda ise oldukça net.

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar