Connect with us

Dünya

Boris Johnson’a 53 vekilden destek

Published

on

By

İngiltere’de Başbakan Liz Truss’ın göreve geldikten 45 gün sonra istifa etmesinin ardından Muhafazakar Parti’de liderlik yarışı tekrar başladı. Bu sefer parti lideri ve ülkenin başbakanı olmak isteyen adayların yarışa girmesi için 100 milletvekilinin desteğini alması şartı koşuldu. Eski maliye bakanı olan Rishi Sunak’ın 100 milletvekilinin desteğini aldığı açıklandı. Sunak, henüz adaylığını resmi olarak koymuş değil.

53 VEKİLDEN JOHNSON’A DESTEK

Sunak, yazın da parti liderliğine adaylığını koymuş, ancak Truss’a yenilmişti. Eski başbakan yardımcısı Dominic Raab ise Sunak’ın tekrar aday olmasına kesin gözüyle baktığını söyledi. Yarışın en dikkat çekici şekilde öne çıkan adaylarının başında ise eski başbakan Boris Johnson var.

Dominik Cumhuriyeti’ndeki tatilinden İngiltere’ye dönen Johnson henüz resmi olarak adaylığını açıklamadı; ancak çok sayıda Muhazakar Parti milletvekili Johnson’a destek veriyor. Şimdiye kadar Johnson’a desteğini açıklayan milletvekilinin sayısı da 53 oldu. Johnson’a yakın milletvekillerinden James Duddridge, Johnson’ın aday olmayı düşündüğünü açıkladı. Johnson ile konuştuğunu aktaran Duddridge, “Bunu yapacağız” ifadesini kullandığını söyledi.

Şimdiye kadar resmi olarak başbakan adayı olduğunu açıklayan tek kişi Muhafazakar Parti’nin Meclis Grup Başkanı Penny Mordaunt. Mordaunt’e desteğini açıklayan 20’den fazla milletvekili var.

Johnson, temmuz ayında görevden ayrılmadan önce yaptığı konuşmasında kendisine adil davranılmadığını ve geri dönmeyi düşündüğünü belirtmişti. Covid-19 kurallarının geçerli olduğu dönemde başbakanlıkta verilen partilerden ötürü hakkında soruşturma yürütülen Johnson’ın, soruşturma sonuçlarına göre parlamentodan ihraç edilme ya da milletvekilliğinden atılması olasılığı var. Diğer yandan hakkında cinsel taciz suçlamaları olmasına rağmen Chris Pincher’ı Muhafazakar Parti’deki grup yöneticiliği görevine getirmesi dolayısıyla da büyük eleştiriler almıştı. Bütün bunlar haziran ayında 148 parti üyesinin kendisine güvensizlik oyu vermesine ve 60 bakanın istifa etmesine yol açmıştı.

Adayların Pazartesi günü yerel saatle 14.00’e kadar 100 milletvekilinin desteğini alması gerek. Eğer bir aday 158 desteğe ulaşırsa yarış iki adaya düşmüş olacak. Bu durumda parti üyeleri online oy verecek, sonuçlar cuma açıklanacak.

 

(BBC Türkçe)

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar