Connect with us

İngiltere

Boris Johnson’ın Galler’de yapılacak G7 Zirvesi’ne uçakla gitmesi tepki çekti

“Ülkesinin iklim hedeflerinin belirlenmesinde dünyaya öncülük edeceğini” söyleyen İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, iklim krizinin ele alınacağı Galler’deki G7 Zirvesi’ne tren yerine uçakla gitmesi tepki çekti.

Published

on

Birçok çevre aktivisti, sosyal medya paylaşımlarında Johnson’ın Galler’e bağlı Cornwall beldesine yaptığı uçak yolculuğunu eleştirirdi.

Tepki gösterenler arasında muhalefetteki İşçi Partisi’nden milletvekili Zarah Sultana da vardı. Sultana attığı tweette, “Boris Johnson iklim kriziyle mücadele konusunda bu kadar ciddi: Cornwall’a uçtu” dedi.

Bu yıl 47’ncisi düzenlenecek G7 Zirvesi, İngiltere’nin ev sahipliğinde Galler’e bağlı Cornwall’daki Carbis Koyu’nda 11-13 Haziran’da gerçekleştirilecek. Zirvede, Johnson’ın daha çevreci çözümler için iş birliği mesajı vermesi bekleniyor.

Johnson geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada da, İngiltere’nin 2035 yılına kadar karbon emisyonlarını yüzde 78 azaltacağını belirterek, “İngiltere’nin iklim değişikliği hedeflerini belirlemede dünyaya öncülük edeceğini” ifade etmişti.

Londra hükümetinin internet sitesinde yayınlanan rakamlara göre, iç hat uçuşlar, demiryolu seyahatinden yaklaşık altı kat daha fazla sera gazı üretiyor.

G7 Zirvesi’nin düzenleneceği Cornwall’a bir tren yolculuğunun süresi ise yaklaşık beş saat sürüyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar