Connect with us

İngiltere

Boris Johnson’ın İngiltere’deki yasaklarda 9 değişiklik yapacağı bekleniyor. İşte o yasaklar

Johnson, yarın İngiltere için yeni kilitleme kurallarının ana hatlarını belirleyecek. İşte ek yardımdan, misafir kısıtlamasına, barların kapatılmasından güzellik salonları ve mağazaların kapatılmasına kadar getirilmesi beklenen yeni kurallar.

Published

on

By

İngiltere’de yarın başbakan yeni koronavirüs yasaklarını açıklayacak. Ülkenin farklı bölgelerinin yüksek riskli, orta ve düşük olarak kategorize edildiği üç aşamalı bir sistem getirilmesi bekleniyor.

Daha fazla özgürlüğe dönüş özlemi çeken İngilizler için kötü haber… Yeni kısıtlamalar, mevcut koronavirüs kurallarından daha sert olacak. İngiltere’nin kuzeyindeki 10 milyon İngiliz yeni kurallarla neredeyse evlerine hapsolacak. İşte beklenen yeni kısıtlamalar:

1. TRAFİK IŞIK SİSTEMİ
Önerilen plan,  İngiltere genelinde koronavirüs kilitlenmelerini basitleştirmek için tasarlandı. Seviye 1 mevcut sosyal mesafe önlemlerini, “altı kuralı”  ve akşam 10’da bir pub yasağını görecek  .

Seviye 2‘deki alanlar seviye 1’deki aynı kısıtlamalara ve ek olarak ev ziyaretlerinin yasaklanmasıyla karşı karşıya kalacak. Ayrıca cenaze katılımcıları 15’e düşürüldü ve bakım evi ziyaretleri kısıtlandı.

Seviye 3 kısıtlamaları çok daha şiddetli olacak ve Birleşik Krallık’ın bazı kısımlarını neredeyse pandeminin ilk günlerindeki ulusal kilitleme kurallarına geri döndürecek.

2. PUBLAR VE BARLAR KAPANACAK
Yeni sistemin 3. katmanında binlerce pub ve bar kapılarını tekrar kapatmak zorunda kalabilir. Barlara kapanmaları söylenmesine rağmen restoranların açık kalmasına izin verilebileceği öne sürüldü. Ancak tüm ağırlama mekanlarının şu anda İngiltere genelinde uygulanan  saat 22.00’da kapanmaları kuralı devam edecek.

3. EVDEN ÇIKMAYIN ÖNERİSİ
Kötü etkilenen bölgelerdeki insanlardan yerel alanlarını terk etmemelerinin istenebileceği düşünülüyor. Bu aşamada resmi seyahat kısıtlamaları olmayacak ancak yayılmayı önlemek için vatandaşların evden çıkmamalarının istenebileceğine inanılıyor.

4. EV ZİYARETLERİNE YASAK 
3’üncü seviye kısıtlamalara göre, insanların diğer hanelerle kaynaşmasına hiçbir şekilde izin verilmeyecektir. Bu, tüm iç ve dış mekanlar için geçerli olacak.

5. MAĞAZALAR KAPATILACAK
Gerekli olmayan işletmelerin yüksek ‘R’ oranına sahip alanlarda kapanması gündeme gelecek.

6. SPOR  SALONLARI KAPANIYOR 
Spor salonları, üç aydan sonra tekrar kapatılabilir. Yüzme havuzları, spor alanları ve kapalı spor salonları gibi mekanların kapatılacağı konuşuluyor. Profesyonel olmayan tüm organizasyonlara izin verilmeyeceği düşünülüyor.

7. GÜZELLİK SALONLARI KAPATILACAK
Telegraph’a göre, yakın zamanda 13 Temmuz’da açılan güzellik salonları, yerel bölgedeki enfeksiyon oranları düşene kadar kapatılabilir . Kuaförlerin bu kapanışa dahil edilip edilmeyeceği yarın belli olacak.

8. DAHA FAZLA TEST  YAPILACAK
Yerel yetkililerin, kendi yerel bilgilerini ve ekiplerini kullanma özerkliğine sahip Test ve İzleme kurulumları üzerinde daha fazla güç elde etmesi bekleniyor. Robert Jenrick bugün Sky News’ta yaptığı açıklamada, “Belediye başkanlarıyla, konsey liderleriyle ve yöneticilerle bu önlemleri onlarla birlikte tasarlamak için çok yakın bir şekilde çalışıyoruz. Bunu nasıl ileriye götüreceğimizi açıklamadan önce ulusal ve yerel yönetimler arasında iyi bir iletişim kurmak istiyoruz” açıklamasını yaptı. Bu da bazı bölgelerde belediyelerin ekstra önlemler alabileceği anlamına geliyor. Bu konuda en hevesli belediye ise Londra Belediyesi. Belediye Başkanı Sadiq Khan sık sık önlemlerin arttırılması konusunda açıklama yapmasıyla gündeme geliyor.

9. ÜCRET YARDIMI
Başbakan, Şansölye Rishi Sunak’ın yeni kısıtlamalar altında kapanmaya zorlanan işyerlerindeki işçilerin maaşlarının üçte ikisinin hükümet tarafından ödeneceği şeklindeki duyurusunu doğrulamaya hazırlanıyor.

Rishi Sunak , İş Destek Planının genişletilmesinin  işleri koruyacağını ve potansiyel olarak “zorlu bir kış” öncesinde Birleşik Krallık’taki insanlar ve işletmeler için “güvence ve güvenlik ağı” sağlayacağını söyledi.

Kapılarını kapatmaya zorlanan işletmeler, aynı zamanda, iki haftada bir ödenecek olan ayda 3.000 sterlinlik çatışma hibesi talep edebilecek.

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar