Connect with us

Haber

Borsa, gayrimenkul, banka derken Katar, şampiyon atların spermlerini de almış

Tamerinoğlu, Turbo ve Ayabakan adlı aygırların toplam 30 doz dondurulmuş sperması 1 milyon 500 bin liraya Katar’da bulunan Al Galayel Equine Center’a satıldı.

Published

on

TBMM KİT Komisyonu’nda sperma satışı tartışıldı. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece’ye sperma satışlarını sordu ve “İhale yapıldı mı, her bir doz kaça satıldı?” diye sordu. Genel Müdür ise sperma üretilip satıldığını belirtti ancak fiyat açıklamadı.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre Deniz Yavuzyılmaz, “TİGEM’in sahibi olduğu safkan Arap atlarından Turbo’dan 30 doz, Tamerinoğlu ve Ayabakan’dan 15’er dondurulmuş aygır sperması Katar’a satıldı. Katar adı geçince sormak gerekiyor: Bu konuda ihale yapıldı mı? Yapıldıysa bu ihaleye hangi ülkelerden hangi şirketler girdi, ne fiyat verildi. Spermaları satılan Turbo, 2009’da, Ayabakan ise 2008’de Dünya Arap Atı Organizasyonu’nca yılın en iyi atları seçilmişti” dedi.

TİGEM GENEL MÜDÜRÜ IŞIKGECE: BOĞA SPERMİNDE LİDERİZ

TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece ise at sperması satışı konusundaki sorulara yazılı cevap vereceğini bildirdi. Malatya’daki boğa sperması üretimi konusuna değinen Işıkgece, şunları söyledi:

– Boğa sperması üretimi son zamanlarda yaptığımız çok önemli projeler arasında. Malatya Sultansuyu İşletmemizde 20 tane genomik boğamız var. Türkiye’nin ihtiyacı olan, hastalıklardan ari ve yurt dışına bağımlılığı da engelleyen bu boğaların spermasını hem yurtdışı, hem yurtiçine satıyoruz. Bu anlamda piyasa lideriyiz, Sultansuyu işletmemiz Türkiye’nin bir numarası ve çok modern bir tesis.

– Safkan Arap atçılığı 700 yıllık tarihe dayanan çok önemli bir faaliyet. Sadece Türkiye’de değil, yüzde 33 payla ve şu anda elimizdeki 1250 başla dünyada da lideriz. 2019 yılında at varlığımız 1126 iken 2020 yılında 1250 oldu. Gelecek seneki hedefimiz de 1455 olacak. Sahalarda koşan atların yüzde 23’ü TİGEM kökenli ve burada dağıtılan ikramiyelerin yüzde 42’si de yine TİGEM’in atlarından kaynaklanıyor.

30 DOZU 1 MİLYON 500 BİN LİRA

Yarış Dergisi sitesinde yer alan habere göre ise Turnoil Savunma Danışmanlık ve Lojistik A.Ş., Turbo’dan alınan 30 dozluk spermayı Katar’da bulunan Al Galayel Equine Center’a 1 milyon 500 bin liraya sattı.

Dergide yer alan haberdeki bilgiler şöyle:

“Savunma Sanayi, Lojistik, İnşaat ve Tarım gibi pek çok alanda faaliyetleri bulunan Turnoil Savunma Danışmanlık ve Lojistik Anonim Şirketi, şampiyon aygır Turbo’dan sonra başarılı aygırlar Ayabakan ve Tamerinoğlu’nun spermalarını da yurtdışına ihraç etti.

Tarım alanlarındaki çalışmalarının içerisine ‘Şampiyon Damızlık Aygırların Semen İhracatını’ da ekleyen şirket, yılın ilk aylarında TİGEM Anadolu Tarım İşletmesi’nden bir dozunu 50 bin TL’ye aldığı 30 dozluk spermayı Katar’da bulunan Al Galayel Equine Center’a satmış ve bu satıştan TİGEM, 1,5 milyon liralık bir gelir elde etmişti. Aynı şirket geçtiğimiz günlerde bu defa son dönemin adını en çok duyuran aygırlarından Ayabakan ve Tamerinoğlu’nun spermalarını da yine Katar’daki Al Galayel Kliniği için satın aldı.

İşletmede geçen sene kurulan Aygır Sperma Üretim Laboratuarı’nda özel işlemden geçirilerek hazırlanan her iki aygıra ait 15’er doz sperma, Anadolu Tarım İşletmesi’ne 750 bin TL gelir getirdi.

Böylelikle an itibariyle TİGEM’in yıl içerisinde yurtdışına sattığı aygır spermalarından elde ettiği gelir 2 milyon 250 bin TL’ye kadar yükseldi.

Geçtiğimiz pazartesi günü Katar’a ulaşan spermalar, ülkede Arap atçılığı ve yetiştiriciliği yapan önemli haralar tarafından aşımlarında kullanılacak. Ülkemizde son yılların tartışmasız en başarılı aygırı olan şampiyon safkanın yavruları, bundan sonra sadece ülkemizde değil, yakın gelecekte yurtdışında da önemli yarışlarda boy gösterecek.”

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar