Connect with us

Ekonomi

Borsa İstanbul’un yüzde 10’u Katar’a satıldı

Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite 6. Toplantısı’nın ardından işbirliği anlaşmaları imzalandı. Türkiye Varlık Fonu (TVF) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA) arasında Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk payının QIA’ya devri için imza atıldı.

Published

on

By

Türkiye Varlık Fonu’nunun yazılı açıklamasında, “TVF CEO’su Zafer Sönmez ile Katar Yatırım Otoritesi (QIA) CEO’su Mansoor bin Ebrahim Al-Mahmoud tarafından bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen bir törenle imzalanan anlaşma, Borsa İstanbul’un yönetişimi için iki kurumun gelecekte yapabileceği işbirliğini de kapsıyor” denildi.

Varlık Fonu, Borsa İstanbul’un yüzde 90,6’lık payına sahip. Bu payın yüzde 10’u Katar Devleti’nin yatırım fonu olan QIA’ya devredilecek.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) da Borsa İstanbul’da 2015’te yüzde 10’luk pay almıştı. ABD’de İran yaptırımlarını delmek suçlamasıyla yargılanıp ceza alan Hakan Atilla’nın Borsa İstanbul Başkanı olmasının ardından bu pay Varlık Fonu’na satılmıştı.

İMZALANAN ANLAŞMALAR
İstinye Park Hisselerinin Devrine Dair Anlaşma İstanbul Haliç Altın Boynuz Projesi’ne Yapılacak Potansiyel Ortak Yatırıma İlişkin Mutabakat Zaptı İstanbul Menkul Kıymetler Borsasından Hisse Senedi Alımına Dair Mutabakat Global Liman İşletmeleri ve QTerminals W.L.L Arasında Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri AŞ’nin Hisse Devrine ve Satın Alımına Dair Anlaşma Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ve Katar Devleti Serbest Bölgeler İdaresi Arasında Serbest Bölgeler Alanında Ortak Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Mutabakat Zaptı Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ile Katar Devleti Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Arasında Ortak Ekonomik ve Ticaret Komisyonu Kurulmasına Dair Ortak Deklarasyon Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Katar Devleti Hükümeti Arasında Su Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Katar Devleti Maliye Bakanlığı Arasında Geliştirilmiş Ekonomik ve Mali İşbirliği Alanında Mutabakat Zaptı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında Aile, Kadın ve Sosyal Hizmetler Alanlarında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi ile Katar Devleti Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Enstitüsü Arasında Diplomat Değişimine İlişkin Niyet Beyanı.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar