Connect with us

Gündem

Bottarga Nedir? Bottarga (Kefal havyarı) nasıl yapılır?

Bir tür havyar olan bottarga, Akdeniz mutfağına dahildir. Bottarga yani kefal havyarı fiyatı ne kadar? Çeşitli isimlerle anılan bottarga ne anlama gelir.

Published

on

By

Bottarga , tipik olarak gri kefal veya mavi yüzgeçli orkinosun (bottarga di tonno) tuzlanmış, iyileştirilmiş balık yumurtası inceliğidir . En iyi bilinen versiyonu Akdeniz çevresinde üretilir ; benzer yiyecekler, daha yumuşak olan Japon karasumisi ve kefal veya tatlı su davulundan elde edilen Kore eoranıdır . Birçok adı vardır ve çeşitli şekillerde hazırlanmıştır.

İtalyancada ‘bottarga‘, Türkçe kaynaklarda ‘butarka’ diye geçen, esas adı ‘abudaraho’ (Rumca) olan mumlu balık yumurtasıdır. Bottarga, tipik olarak gri kefal veya mavi yüzgeçli orkinos gibi tuzlanmış, iyileştirilmiş balık yumurtası inceliğidir. En iyi bilinen versiyon Akdeniz çevresinde üretilir; benzer yiyecekler daha yumuşak olan Japon karasumi ve kefal veya tatlı su davulundan Kore eoranıdır.

Bottarga, esas olarak kefal yumurtasının karaca kesesinden yapılır . Bazen Atlantik mavi yüzgeçli orkinos ( bottarga di tonno rosso ) veya sarı yüzgeçli orkinosundan hazırlanır. Hava boşluklarını gidermek için elle masaj yapılır, ardından kurutulur ve birkaç hafta deniz tuzu içinde kürlenir. Sonuç, sert ve kuru bir levhadır. Eskiden, hala Yunanistan ve Mısır’da olduğu gibi, korumak için genellikle balmumu ile kaplandı. Kürlenme süresi, üreticiye ve istenilen tekstüre ve tüketicinin tercihine göre ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir.

Bottarga servis edildiğinde genellikle ince dilimlenir veya rendelenir.

BOTTARGA NEDİR, NE ANLAMA GELİR?

Bottarga, gri kefal veya mavi yüzgeçli orkinosun (bottarga di tonno) tuzlanmış, iyileştirilmiş balık yumurtasıdır. Oldukça uzlu olan bottarganın en bilinen hali Akdeniz çevresinde üretilir. Birçok adı vardır ve çeşitli şekillerde hazırlanır.

BOTTARGA FİYATI

Kıymetli bir deniz ürünü olan kefal havyarının fiyatının oldukça da fazla olduğu biliniyor. Bottarganın en yüksek fiyatının ise 600 lira civarında olduğu biliniyor.

BOTTARGA NASIL YAPILIR?

Malzemeleri

Dişi kefal balığı yumurtası

Tuz

Balmumu (dışı için)

Yapılışı:

Yumurtaların içinde bulunduğu kese çıkarılır.

Soğuk suda yıkanır ve yarım saat tuza yatırılır, tekrar yıkayıp kurutulur.

Sonrasında kesenin içindeki yumurtalar zedelenmeden tuza bulanır. Bu uygulama 3 veya 4 defa tekrarlanır.

Keseler 2-3 gün güneş altında bekletilir.

Yumurtalar kahverengiye dönüştüğü zaman olmuş demektir.

Ardından sıcak balmumuna daldırılır ve üzerinde oluşan kabuğun donması beklenir.

Yenme işleminde ise dilimlenir ve çevresindeki balmumu kabuğunu temizlenir.

Advertisement
1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar