Connect with us

Ekonomi

Brexit İngiltere’ye pahalıya patlıyor. 200 milyar euroluk fon göçü

İngiltere’ye Brexit’in faturası çıkmaya başladı. JP Morgan 230 milyar dolarlık varlığı Almanya’ya taşıyor.

Published

on

By

ABD merkezi yatırım bankası JP Morgan Chase & Co., en büyük fon göçünü başlatmaya hazırlanıyor. Şirket, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının (Brexit) bir sonucu olarak, 200 milyar euro civarında varlığı İngiltere’den Frankfurt’a kaydırıyor.

Konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, ABD bankaları Frankfurt merkezli branşlarına varlık göçünü yıl sonuna kadar tamamlamayı planlıyor. Bu aktarım sonucu JP Morgan, en büyük ticari bankaların geçen yılki varlıkları dikkate alındığında, Almanya’da en büyük altıncı bilançoya sahip banka haline gelecek.

İNGİLTERE MERKEZLİ KURUMLAR GEÇİŞ HAKKINI KAYBEDECEK

Brexit geçiş döneminin sona ermesine dört aydan az bir süre kalması ile birlikte, uluslararası bankalar, aralarında JP Morgan’ın Londra operasyonları dahil, İngiltere merkezli kurumların bir ticaret anlaşması dahilinde geçiş haklarına sahip olamayacağı dikkate alındığında, müşterilerine hizmeti sürdürmeyi sağlayabilmek amacıyla Avrupa Birliği’ndeki faaliyetlerini artırıyor.

Bu ihtimalin artması dikkate alındığında, Bloomberg News’un haberine göre, banka geçen hafta Londra’daki yaklaşık 200 personeline aralarında Paris, Frankfurt, Milano ve Madrid’in bulunduğu taşınmalarını söyledi.

Ancak bu sadece Brexit’ten dolayı dolayı olmuyor. JP Morgan defalarca, Almanya’daki branşının yatırım bankacılığı, kurumsal bankacılık ve varlık yönetimi konusunda pazar payını artırmak istediğini açıkladı. JP Morgan’ın istikrarlı bir şekilde Almanya’daki operasyonlarını güçlendirmesi ile birlikte, Frankfurt branşının başındaki Dorothee Blessing ilave sorumluluklar üstleniyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar