Connect with us

İngiltere

BREXIT sonrası İngiltere’de şok eden yeni göçmenlik kuralları! Kim nasıl etkilenecek?

İngiltere İçişleri Bakanlığı, ‘Göçmenlik Kuralları’nda yapılan değişiklikleri sessizce yayınladı (1971 Göçmenlik Yasası uyarınca, bu tür değişiklikler parlamentonun denetimi olmadan yapılabiliyor). Peki neler değişti? Kim bu yeni yasadan nasıl etkilenecek?

Published

on

By

İngiltere İçişleri Bakanlığı, ‘Göçmenlik Kuralları’nda yapılan değişiklikleri sessizce yayınladı (1971 Göçmenlik Yasası uyarınca, bu tür değişiklikler parlamentonun denetimi olmadan yapılabiliyor). Peki neler değişti? Kim bu yeni yasadan nasıl etkilenecek?

Önceki kurallara göre Birleşik Krallık’a bir bireyin sığınma talebi için iki seçenek vardı: ya Dublin sistemi yoluyla diğer AB ülkelerine iade etmek ya da “güvenli üçüncü ülkeye” geri göndermek. Yeterli derecede bağlantı” kuralına örneğin aile üyelerinin nerede ikamet ettiğine bakılırdı.

31 Aralık 2020 tarihinde saat 11: 00’den itibaren geçerli olan yeni kurallar, “bize [İçişleri Bakanlığı] yalnızca başvuru sahibinin seyahat ettiği belirli üçüncü ülkelere değil, aynı zamanda anlaşabilecek herhangi bir güvenli üçüncü ülkeye de gönderilmelerine izin veriyor.

Hükümet artık sığınma başvurusunda bulunanları dünyanın istediği her yere gönderebilir. Orta doğudaki bir savaştan kaçıp gelen bir mülteci kendini misal Sibirya’da yada Afrika’da bir ülkede bulabilir!

Bu durum Ankara Anlaşması yada çalışma izniyle ülkeye gelenleri etkilemiyor ancak sığınmacı olarak gelen her ülkenin vatandaşını kapsayabilir…

Windrush örneği:

Birleşik Krallık’a Karayip ülkelerinden 1948 ve 1971 yılları arasında gelen insanlar ‘Windrush nesli’ olarak adlandırıldı.

‘Windrush’ ismi 22 Haziran 1948’de Tilbury’ye demir atan, Jamaika, Trinidad ve Tobago ve diğer adalardan savaş sonrası İngiltere’deki işçi eksikliğini doldurmaya yardımcı olmak için işçileri getiren MV Empire Windrush gemisinden gelir.

İçişleri Bakanlığı, kalma izni verilenlerin kaydını tutmadığı için Windrush gelenlerin yasal statülerini kanıtlamalarını zorlaştı.
Bakanlık 2010 yılında, Windrush göçmenlerine ait iniş kartlarını imha etti. Windrush gemisiyle gelen işçiler bağımsız olmayan İngiliz kolonilerinden geldikleri için İngiliz vatandaşı olduklarına inanıyorlardı.

Belgeleri olmayanlara, çalışmaya devam etmek, NHS tedavisi görmek ve hatta Birleşik Krallık’ta kalmak için kanıta ihtiyaçları olduğu söylendi.

1973’ten önce gelen en az 83 kişi mahkeme kararlarına karşı gelinerek ülkeden çıkarıldı. Halkın protestoları sonucu Hükümet suçunu kabul etti.

Windrush Tazminat Planı Nisan 2019’da oluşturuldu. Mart 2020’nin sonunda 1.275 mali tazminat başvurusunda bulundu ve 60 kişi toplam 363.000 £ ödeme aldı.

Bireylere doğru belgeleri vermek için ayrı bir görev gücü oluşturuldu ve Nisan 2018’den bu yana 12.000’den fazla kişi vatandaşlık aldı.

Görüldüğü gibi hükümet hata yaptığında Windrush olayında yada fakir çocukların tatillerde aç kalmamsı için verilen okul yemekleri kesilmesin diye yapılan protestolar ve kampanyalar örneğindeki gibi baskı oluşunca geri adım atabiliyor.

NE YAPMALIYIZ?

Pandemi dönemi nerdeyse 100 bin kişinin ölmesine rağmen ‘lockdown’ kısıtlamaları yüzünden herkes evinde olduğu için eskisi gibi sokak protestoları olmuyor. Brexit sonrası Avrupa Birliği baskısı da olmadığı için hükümet yetkilileri kendilerini dokunulmaz hissediyor.

Özelikle daha önceden İngiltere’ye göç etmiş vatandaşların bu olaylar kendi başlarına gelseydi ne hissederlerdi diye düşünüp daha duyarlı olmaları gerekiyor. Bu yüzden bu tür haksızlıklara karşı başlatılan kampanyaları desteklemek gerekiyor. Bazen bir imza yada 2 sterlin bağış yada sokaklarda yapılan protestolara katılmak çok şey değiştirebiliyor.

Aşağıdaki linklerde konuya İngiliz basınının yaklaşımını da görebilirsiniz.

Murat Mete Metin

https://novaramedia.com/2021/01/20/under-extreme-new-immigration-rules-britain-can-deport-asylum-seekers-to-any-country-that-will-take-them/

 

https://www.bbc.co.uk/news/uk-43782241

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar