Connect with us

Dünya

Britanya’da “Seks işçiliği yapan öğrenciler için eğitim fırsatı” sunan üniversite tepki çekti

Birleşik Krallık hükümetinden yapılan açıklamada “Bu eğitim cinselliğin satılmasını normalleştiriyor” dendi

Published

on

By

Birleşik Krallık’taki Durham Üniversitesi, seks işçisi olarak çalışan öğrencilere eğitim vermek için bir program hazırladı.

Durham kentindeki üniversitenin öğrenci birliği, “seks sektöründe bulunan öğrenciler için eğitim fırsatı” sunulduğuna dair tüm öğrencilere ve çalışanlara bir e-posta gönderdi.

Chronicle’ın 12 Kasım tarihli haberine göre metinde seks işçiliği yapan öğrencilerin “desteğe ulaşmakta hiçbir sorun yaşamaması gerektiği” belirtilirken, eğitimin önyargılardan bağımsız şekilde bilgi ve tavsiye sunmayı hedeflediği ifade edildi.

E-postada eğitimlerin, seks endüstrisinde çalışan kişilere destek sağlayan uzmanlar tarafından verileceği de belirtildi.

Öğrenci birliğinin metninde, “Seks işçiliğini teşvik etmeyi değil, öğrencilerimizi desteklemeyi amaçlıyoruz. Toplumsal yaftalamaların, risk altında olan ve ihtiyaç duyduğu desteğe erişmeye çalışan öğrencilerin önünde engel oluşturmamasını sağlamayı hedefliyoruz” dendi.

Öte yandan Birleşik Krallık Yüksek Eğitimden Sorumlu Bakan Yardımcısı Michelle Donelan, üniversitenin kararını eleştirerek bunun “kadınları sömüren tehlikeli bir sektörü meşru hale getirdiğini” savundu.

Donelan, “Böyle bir şey yapan herhangi bir üniversite, öğrencilerini koruma görevini yerine getiremiyor demektir. Sömürülen kadınlara destek verilmesi kesinlikle önemli. Fakat bu eğitim cinselliğin satılmasını normalleştiriyor. Böyle bir şeyin bizim üniversitelerimizde yeri yok” ifadelerini kullandı.

Üniversiteden yapılan açıklamadaysa eğitim projesinin öğrencilerin güvenliğini sağlamak için yapıldığı, çalışmanın öğrencilerden gelen talepler doğrultusunda ve üniversitenin ilgili birimlerine danışılarak hazırlandığı belirtildi.

 

Kaynak: Independent Türkçe

Fotoğraf: Instagram/@durhamuniversity

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar