Connect with us

Gündem

British Museum, köle taciri Sloane’nin büstünü kaldırdı

British Museum, sömürgecilik dönemiyle bağlantısını ön plana çıkarmamak için kurucularından birinin büstünü kaldırma kararı aldı.

Published

on

By

Köle taciri Sir Hans Sloane’nin British Museum’daki büstü kaldırıldı.

The Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, İrlanda doğumlu köle taciri Sir Hans Sloane’nin British Museum’daki büstü kaldırıldı. Gazeteye konuşan Müze Müdürü Hartwig Fischer, büstün İngiliz İmparatorluğu dönemine ilişkin eserlerin yanındaki bir dolaba yerleştirildiğini kaydetti. Fischer, “Hans Sloane’yle ilgili durum ve kölelikle olan ilişkisi bu konuda çok önemli bir adım.” değerlendirmesinde bulundu.

Sir Hans Sloane (1660-1753), Jamaika’da kölelerin zorla çalıştırıldığı şeker plantasyonlarının varisi Elizabeth Langley Rose ile evli bir İrlandalı köle taciriydi. Sloane’nin, İngiliz İmparatorluğu’nun dört bir yanından topladığı 70 binden fazla eser ve parçadan oluşan koleksiyonla, British Museum, Britanya Kütüphanesi ve Doğal Tarih Müzesi’nin temellerinin atıldığına inanılıyor.

İngiltere ve İrlanda’da aralarında Londra’daki Sloane Meydanı’nın da olduğu birçok sokak ve yer halen Hans Sloane’nin adını taşıyor.

NE OLMUŞTU?
ABD’de George Floyd’un polisler tarafından öldürülmesinin ardından İngiltere’de de eylemler düzenlenmeye başlamıştı. Bu eylemler sırasında haziran ayında, köle taciri Edward Colston’un Bristol kentindeki heykeli yıkılarak denize atılmıştı.

Daha sonra başka bir köle taciri olan Robert Milligan’ın Londra’daki heykeli, belediye konseyinin kararıyla kaldırılmıştı.

Ayrıca Başbakan Winston Churchill’in Londra’da Parlamento Meydanı’nda bulunan heykelinin kaidesine “Bir ırkçıydı” yazılmıştı.

Irkçılıkla suçlanan Cecil Rhodes’in Oxford Üniversitesi’ndeki heykelinin kaldırılmasıyla ilgili kampanya ise halen devam ediyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar