Connect with us

Dünya

Bu besinleri sofranızdan eksik etmeyin! İşte kalsiyum deposu yiyecekler…

Uzman Diyetisyen Aysima Duygu Aksoy, kemik sağlığına iyi gelen besinleri sıraladı.

Published

on

Çocuklarda yetersiz kalsiyum alımı büyümeyi etkiler. Fakat aşırı yetersizlik durumunda çocuklar yetişkinlikte erişebilecekleri maksimum boya erişemezler. Yaşam boyunca hafif kalsiyum yetersizliğinde bile kemik yoğunluğu etkilenebilir, kemik kayıpları oluşabilir, osteoporoz riski artabilir ve kolay kemik kırıklarının görüldüğü hastalıklar oluşabilir. Uzman Diyetisyen Aysima Duygu Aksoy konu hakkında bilgiler verdi.

Süt ve süt ürünleri en önemli kalsiyum kaynaklarıdır. Süt, yoğurt ve peynir en fazla kalsiyum içeren gıdalardır. Bir bardak süt günlük ihtiyacımızın 1/4’ünü sağlar.

Kalsiyumdan zengin diğer gıdalar arasında; yeşil sebzeler (ıspanak, brokoli, marul) kabuklu deniz hayvanları, sardalya balığı, soya fasulyesi, fındık, badem, pekmez sayılabilir Yaşamımızın her döneminde sağlıklı ve güçlü kemiklere sahip olabilmek için kemik kütlemizi en yüksek seviyede tutabilmek için, kalp sağlığınızı korumak için özellikle yeterli kalsiyum alımına önem vermemiz gerekir.

Kalsiyum vücutta en fazla bulunan mineraldir. Vücuttaki kalsiyumun yaklaşık %99’u kemik ve dişlerde bulunurken geri kalan %1’lik kısmı da kan ve yumuşak dokularda bulunmaktadır. Besinlerle alınan kalsiyum; sağlığın korunmasında önemlidir.

GÖREVLERİ

* Kemiklerinizin yapısına girerek uzamasını ve güçlenmesini sağlar. Kalsiyum en iyi kemik onarıcıdır.

* Kemiklerinizde yaşla birlikte oluşan kayıpları yavaşlatır ve güçlü kalmasını sağlar

* Kalp kaslarınızı kasar ve kalbinizin atmasını sağlar

* Normal sinir fonksiyonlarınızın devamlılığını sağlar

* Kanama durumunda kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olur.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar