Connect with us

Yaşam

Bu gece 03.35’te gözlenecek ‘Pembe Ay’ iyi günlerin habercisi mi?

Published

on

2020 yılının en etkileyici doğa olaylarından biri olacak Süper Pembe Ay’a kısa bir süre kaldı. 2020’nin en büyük ve en parlak Ay görüntüsünü sunacak olan Süper Pembe Ay, kısa bir süre sonra gökyüzünde görsel bir şölen sunacak.

Ay’ın dolunay halini, her ay bir defa görüyoruz. Süper Ay ise dolunay halinin çok özel bir dönemini ifade ediyor. Ay’ın hem dolunay halinde olduğu hem de Dünya’ya en yakın konumda olduğu görünüşüne Süper Ay deniyor. Bu akşam göreceğimiz Süper Ay, 2020 yılının en büyük ve en parlak Süper Ay görüntüsü olacak.

Süper Pembe Ay ismi, kuzey yarımkürenin bahar mevsiminin ilk dolunayı olmasından geliyor. Pembe takısı da ABD ve Kanada’da ilkbaharda açan Phlox subulata çiçeğinden yola çıkılarak Süper Ay’a eklendi. İyi bir teleskopla bakıldığında pembe ve turuncu tonlarında görülecek olan Süper Ay, çıplak gözle bakıldığında ise daha çok turuncu tonlarda görülebilecek.

Bazı eski insanlar kozmik olayın güzel çiçeklerin görünümü ile bağlantılı olduğunu düşünürken, diğerleri dünyanın sonunu temsil ettiğini iddia ediyor.

Bu gece 6.55’de yükselecek olan Pembe Ay, Saat 3.35’te en dolu ve en parlak halini alacak.

Yerli Amerikalılar arasında Pembe Ay yeniden doğuşu ve yenilenmeyi ifade ediyor .Kışın soğuk, karanlık aylarının ardından güzel günlerin müjdecisi olduğuna inanılıyor…

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar