Connect with us

Dünya

Bu hastalık kadınlarda daha sık görülüyor: Bilim insanları, yeni gen keşfetti!

Bilim insanları kadınlarda erkeklere nazaran daha sık görülen Alzheimer hastalığı için bir gen keşfettiler. Bu gen, Alzheimer hastalığının kadınlarda neden erkeklerden daha fazla görüldüğüne dair yeni bir ipucu sağladı.

Published

on

O6-Metilguanin-DNA-metiltransferaz veya MGMT geni, hem erkek hem de kadınlarda vücudun DNA’daki hasarı nasıl onardığı konusunda önemli bir rol oynar.

Ancak araştırmacılar, erkeklerde MGMT ile Alzheimer arasında bir ilişki bulamadılar.

Alzheimer Derneği, Alzheimer hastalığıyla yaşayan 6,5 milyon Amerikalı’nın üçte ikisinin kadın olduğunu açıkladı.

ABD’de Atlantic Üniversitesi’nde görevli Dr. Richard Isaacson, “Kadınlar, APOE ε4 ve MGMT gibi benzersiz genetik risk faktörleri ve perimenopoz geçişi sırasında östrojendeki ani düşüş gibi cinsiyete özgü risk faktörleri nedeniyle, erkeklerden daha fazla riskli grup içerisinde yer alıyor.” dedi.

Yeni genin varlığının keşfi, tamamen ayrı iki insan grubunda yapıldı.

Chicago Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, kırsal Montana ve Güney Dakota’da ortak olarak yaşayan küçük bir grup Hutterian Brethren kadınının genetik yapısını analiz ediyordu.

Hutteritler, kendi saflarında birbirleriyle evlenen ve kapsamlı soy kayıtları tutan kapalı bir popülasyondur ve bu da onları genetik araştırmalar için mükemmel bir seçim haline getirir.

Araştırma ekibi, erkeklerde MGMT geni ile Alzheimer arasında hiçbir ilişki bulamadı.

Araştırmacılar kadınlarda, Alzheimer’ın ayırt edici iki protein olan beta amiloid ve tau gelişimi ile önemli ölçüde ilişkili olduğunu buldular.

 

 

 

 

Haber: CNN Türk

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar