Connect with us

Magazin

Bursa Barosu’ndan Yıldız Tilbe hakkında suç duyurusu

Sosyal medya hesabından sokak köpeklerine ilişkin yaptığı paylaşım nedeniyle tepki çeken şarkıcı Yıldız Tilbe hakkında Bursa Barosu suç duyurusunda bulundu.

Published

on

Tilbe hakkında, TCK’nin “suç işlemeye tahrik”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama”, “kanunlara uymamaya tahrik” suçlarından ceza talep ediliyor.

‘TİLBE’Yİ KINIYORUZ’

Şarkıcı Yıldız Tilbe, 12 Mart tarihli sosyal medya paylaşımında sokak köpekleri için “saldıran köpek gruplarına bulundukları bölgenin halkı zehirli et versin hepsi gebersin, insan parçalamak nedir ya” ifadelerini kullanmıştı. Tilbe’nin açıklamaları hayvanseverler tarafından tepkiyle karşılandı. Suç duyurusunda bulunan Bursa Barosu yaptığı açıklamada, Tilbe’nin milyonlarca takipçisi olduğu hatırlatılarak, topluma örnek olması gerektiği fakat Tilbe’nin canlıların yaşam hakkının gaspına destek olduğu belirtildi. Bursa Barosu açıklamasında “Tilbe’yi kınıyoruz” dedi.

‘HUKUKA VE VİCDANA AYKIRI’

Son dönemde “saldırgan” köpekler hakkında çeşitli tartışmalar kamuoyunun gündeminde. Bir taraf, hayvan sahiplerinin saldırganlıkta etken olduğunu savunurken diğer taraf, aksi yönde gerekçeleri kullanıyor. Bursa Barosu’nun yaptığı açıklamada ise şu ifadeler yer aldı: “İlgili şahıs her ne kadar meşru müdafaa izlenimi yaratmaya çabalamış olsa da devam tweetlerinde katil 5199 diyerek gerçek niyetini belli etmiştir. Ülkemizde son dönemlerde sokak köpekleri veya toplumun köpeklere karşı nasıl davranacağı konusunda bilgisizliğinin sebep olduğu olumsuz durumlar yaşanmaktadır. Ancak sokak hayvanları da bizler gibi yaşama hakkı olan canlılardır. Yaşanan üzücü olaylar sebebi ile hiçbir günahı olmayan, kimseye zararı olmayan hayvanların ve hayvan seven kişilerin hedef gösterilmesi hukuka ve vicdana aykırıdır.”

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Barosu da Yıldız Tilbe’nin söz konusu paylaşımı üzerine suç duyurusunda bulunmuştu.

Duvar

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar