Connect with us

Dünya

Canan Kaftancıoğlu’na verilen ceza: Hapis yatacak mı?

Avukat Yiğit Acar, Yargıtay’ın CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu kararını değerlendirdi: “Bu infaz da yarısı 4 yıllık sürenin altında kaldığı için; toplamda 4 yılın üstünde olsa da suçlar ayrı ayrı olduğundan, belki 1 gece Bakırköy’de yatarak tahliye olacak”

Published

on

By

Yargıtay, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun 3 davadan aldığı cezaları onadı, 2 davayı ise düşürdü.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Kaftancıoğlu’na 5 ayrı suçtan verilen 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezasının 4 yıl 11 ay 20 gün olan bölümünü onadı. Yargıtay, Kaftancıoğlu’na iki suçtan verilen 4 yıl 2 aylık hapis cezasını ise bozdu.

Kaftancıoğlu’nun sosyal medya paylaşımları nedeniyle ”kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret”, ”Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak” ve ”Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlarından verilen cezaları onandı.

Karar ardından açıklama yapan Kaftancıoğlu, “İktidardaki kötülüğü bizler umudu örgütleyerek göndereceğiz” dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Partimizin tüm milletvekilleri, derhal İstanbul il başkanlığı binamıza doğru yola çıkın” açıklamasını yaptı. Kılıçdaroğlu’nun saat 19.00’da CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda açıklama yapması bekleniyor.

“İKTİDAR DEĞİŞİKLİĞİ OLMAZSA 2029’UN SONUNA KADAR SİYASETTEN YASAKLI OLACAK”

Avukat Yiğit Acar, Kaftancıoğlu’yla ilgili karara ilişkin değerlendirmede bulunarak “Siyasi faaliyette bulunma yasağıyla ilgili üstüne de üç yıl denetim süresi oluyor. Eğer arada bir iktidar değişikliği, Anayasa Mahkemesi kararı gibi bir durum olmazsa 2029’un sonuna kadar siyasetten yasaklı olacak” ifadelerine yer verdi.

Yiğit Acar’ın açıklaması şu şekilde:

“Bunlar adi suç kapsamında, haliyle basit infaz usulüne tabi. Tebligat yapılacak, tebligat sonunda da gidip teslim olacak. Teslim olduktan sonra da infaz savcısı yatacağı cezaevini belirleyecek. Bu infaz da yarısı olduğundan 4 yıllık sürenin altında kaldığı için; toplamda 4 yılın üstünde olsa da suçlar ayrı ayrı olduğundan, belki 1 gece Bakırköy’de yatarak tahliye olacak. Sonra bi hakkın tahliyesi dediğimiz 4 yıllık süreyi bekleyecek. Artı, siyasi faaliyette bulunma yasağıyla ilgili üstüne de üç yıl denetim süresi oluyor. Eğer arada bir iktidar değişikliği, Anayasa Mahkemesi kararı gibi bir durum olmazsa 2029’un sonuna kadar siyasetten yasaklı olacak.”

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar