Connect with us

Türkiye

CHP’li Emir: “Koronavirüs yasaklarının 4 saat sonra değiştirilmesinin nedeni AKP’nin programı”

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, İstanbul Valiliği’nin açıkladığı Koronavirüs yasaklarının 4 saat sonra değiştirilmesinin nedeninin AKP’nin bugün düzenleyeceği program olduğunu ileri sürdü.

Published

on

By

İstanbul İl Hıfzıssıhha Meclisi toplantısında alınan karar gereği, İstanbul Boğazı’nda yat ve teknelerde nişan, kına ve düğün etkinlikler Koronavirüs tedbirleri kapsamında yasaklandı. Yasakların bugün başlayacağı bildirilirken aradan geçen 4 saatte yeni bir genel yayınlandı. Bu genelgeyle yasakların hafta sonunu kapsamayacağı, kuralların pazartesiden itibaren geçerli olacağı bildirildi.

Karara göre yasaklar, ’14 Eylül 2020 pazartesi günü saat 08.00’den itibaren geçerli olacak. Hafta sonu İstanbul’da açık havada ve deniz araçlarında düğün, nikah, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan ile açık hava konserleri, festivaller serbest olacak.

CHP’li Emir: Değişikliğin nedeni AKP’nin programı

4 saatte yapılan bu değişikliğin nedeni merak edilirken, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, İstanbul Valiliği’nin kararının değiştirilmesinin ardından bugün Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek AKP İstanbul 100 Bin Yeni Üye Programı olduğunu iddia etti.

Tedbirler neydi?

İstanbul İl Hıfzıssıhha Meclisi tarafından dün yapılan toplantı sonrasında alınan 89 sayılı karar ile 12.09. 2020 tarihinden itibaren geçerli olarak tedbirler şöyle açıklanmıştı:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı veya İstanbul Valiliği Günübirlik Deniz Turizmi Kurulunca belgelendirilen gezi, spor, eğlence amaçlı olarak faaliyet gösteren deniz turizm araçlarında, gezi, tur ve restoran teknelerinde, ticari yatlarda, Şehir Hatları işletmesi, Turyol, Dentur, Avrasya, Mavi Marmara vb. işleticiler tarafından gezi, spor, eğlence amaçlı olarak; deniz turizmi hizmetinde faaliyet gösteren deniz turizm araçlarında; düğün, nikâh, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere hiçbir surette müsaade edilmeyecektir.

Açık alanlarda yapılacak; konser, gösteri, festival vb. etkinliklere itibaren hiçbir surette müsaade edilmeyecektir.

Herhangi bir mağduriyete neden olunmaması için alınan kararlara uyulması önem taşımaktadır. Yapılacak denetimlerde alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca idari işlem tesis edilecek, konusu suç teşkil eden davranışlarla ilgili olarak adli işlem başlatılacaktır.”

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar