Connect with us

Dünya

CIA, gay kütüphane memuruyla reklam yaptı

LGBT ve Black Lives Matters hareketlerinin temalarını kullanarak reklam yapan ve eleman arayan CIA, kütüphanesinde çalışan bir gay erkeği konuşturarak yine reklam yaptı.

Published

on

By

ABD’nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) darbe, katliam ve işkenceyle anılmasına rağmen kendini eşitlikçi, demokratik, çoğulcu ve çeşitlilik arz eden bir kurum olarak gösterdiği videoların devamında bu sefer kurumun kütüphanesinde çalışan bir gay konuştu.

CIA İnsanları başlığı altında yayımlanan videoların sonuncusunda, CIA Kütüphane Memuru olduğunu söyleyen LGBT bireyi eerkek şunları anlattı:

-Güney’de küçük bir kasabada gay olarak büyürken harika ve kabul eden bir ailem olduğu için şanslıydım. İşte özel yaşamım hakkında konuşamayabileceğim fikri bana hep sıkıntı verdi. CIA’de yemin edip göreve başladığımda, o dönemdeki Direktör John Brennan’ın kart askı ipindeki gökkuşağını fark ettiğimde, ne kadar şaşırdığımı hayal edemezsiniz.”

-En tepeden en alta tüm yetkililer, her bir kişinin cinsiyeti, cinsiyet kimliği, ırkı, engeli veya cinsel yönelimi ne olursa olsun, her gün kendisini bir bütün olarak işe getirmesini sağlamak için çok çalışıyor.”

-Kapsayıcılık burada temel bir değerdir.”

CIA İnsanları başlıklı video serisinde gerçek CIA çalışanları, istihbarat teşkilatına giriş ve yükselişlerine dair kişisel hikayelerini anlatıyor. Kuruma eleman aramaya yönelik bu seriyle toplumun her kesiminden kişilerin CIA’de çalışabileceği mesajı veriliyor.

Daha önce Hispanik bir kadın ajanın kendini “Ben renkli bir kadınım. Ben bir anneyim. Toplumsal cinsiyeti ve biyolojik cinsiyeti örtüşen, yaygın anksiyete bozukluğu teşhisi konulmuş bir Y kuşağı üyesiyim. Kadınların toplumsal konumlarının cinsiyetlerinin yansıra sınıf ve etnik kökenleri tarafından da etkilendiği görüşündeyim” diye tanıttığı video, solcuların alay konusu oldu ve muhafazakarları kızdırdı.

‘Latin kadını ve CIA ajanı olmaktan gurur duyan’ 36 yaşındaki Mija’nın “Kendim olduğum için kimseden özür dileyecek değilim. Sizin de her kim olursanız olun, özür dilemeksizin kendiniz olmanızı istiyorum; ister CIA’de ister dünyanın başka bir yerinde çalışıyor olun” dediği video, “Tebrikler… CIA’in sıradaki işkence programını LGBTQ trans ve renkli bir kadın yönetecek. İşte ilerleme budur” gibi esprilere mazhar oldu.

Diğer yandan Cumhuriyetçiler, CIA’in bu reklamlarının, ABD’yi, hasımlarının alay konusu haline getireceği görüşünde sözbirliği etti. Eski Başkan Donald Trump’ın oğlu Donald Trump Jr, “CIA’nın tam gaz ‘woke’ basmasına Çin ile Rusya kıçlarıyla gülüyor” diye tweetledi. Pek çok Cumhuriyetçi senatör, ‘utanç verici’ diye niteledikleri videoyla CIA’in ‘radikal solcuları destekleyip muhafazakarları hedef aldığını’ iddia etti.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar