Connect with us

Dünya

Çince konuşayım derken hakarete benzer bir ifade kullanan ABD’li akademisyen başına iş açtı

Öğrencilerden gelen şikayeti haklı bulan fakülte yönetimi, tartışma yaratan ismin yerine bir başkasını getirdi

Published

on

By

ABD’li akademisyen, video üzerinden verdiği ders sırasında İngilizcede hakaret anlamına gelen bir kelimeye çok benzeyen Çince bir ifadeyi kullanınca başına iş açıldı.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli işletme profesörü Greg Patton geçen haftalarda verdiği derste İngilizcede ırkçı bir hakareti işaret eden kelimeyi kullandığına dair okul yönetimine giden şikayet mektubunun ardından kendisini bir anda tartışmaların ortasında buldu.

CNN’in haberine göre üzerinde herhangi bir isim olmayan mektupta “siyahi 2022 işletme master adayları” ifadesi yazıyordu.

Marshall İşletme Fakültesi’nde görevli Patton, 20 Ağustos’ta Zoom üzerinden verdiği iletişim dersi sırasında “konuşurken yapılan duraksamalardan” bahsetmiş ve Çinlilerin konuşmalarında bu boşlukları nasıl doldurduğuna dair örnekler vermişti.

Görüntülü derste Patton, “Çin’de ‘bu’ kelimesi yaygındır” derken söz konusu kelimenin Çince karşılığı olan “nei ge” ifadesini arka arkaya birkaç kez söylemişti.

Bu dersten bir gün sonra okul yönetimine giden şikayet dilekçesindeyse, Patton’ın ağzından çıkan kelimenin siyahiler için ırkçı bir karşılığı olan “negro” (zenci) kelimesine benzediği, profesörün “sınıftaki tüm siyahi öğrencileri rencide ettiği” öne sürüldü.

Çinli kullanıcılar tartışmaya anlam veremedi

CNN’in bir kopyasını elde ettiği mektupta, bahsi geçen ifadenin “ırkçı bir şekilde aşağılayıcı” karşılığı olduğu belirtilirken, “Derste duyduğumuz şekliyle bu söz, siyahi toplum için çok büyük etkileri olan, çok daha incitici bir kelimeyi işaret ediyordu” yorumu yapıldı.

Olaydan bir hafta sonra Marshall İşletme Fakültesi Dekanı Geoffrey Garrett öğrencilere gönderdiği e-postada, Patton’ın dersini dönem sonuna kadar başka bir ismin vereceğini duyurdu.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar