Connect with us

Dünya

Çin’de casus şoku! Her şeyi ABD’ye anlattı

Son dakika haberine göre, Çinli bir casus şefinin ABD’ye kaçarak koronavirüs salgınının kökenine ilişkin söyledikleri dünya gündemine oturdu. Pekin yönetiminin bu iddialara karşı takındığı tavır şüphelerin büyümesine yol açtı.

Published

on

Dünya genelinde 4 milyona yakın insanın canını alan Covid-19 hastalığının kökenine ilişkin tartışma büyüyor. Oklar yine Çin’e çevrilmiş durumda.

Yüksek rütbeli bir Çinli casus şefinin Amerika Birleşik Devletleri’ne sığındığı ve Wuhan laboratuvarı hakkında Washington’a kanıt verdiği söyleniyor.

Spy Talk’a göre Dong Jingwei’nin, kızı Dong Yang ile 10 Şubat’ta ABD’ye kaçtığına inanılıyor. Çin’in Guoanbu olarak bilinen gizli servisinde ün yapan casus, Nisan 2018’de bakan yardımcılığına terfi ettikten sonra karşı istihbarat ve casus yakalama birimlerinin başkanlığını yaptı.

Çin tarihine geçti

Konuyla ilgili haberler doğruysa, Dong, Çin Halk Cumhuriyeti tarihindeki en üst düzey taraf değiştiren casus oldu. Çinli casusun ABD’li yetkililere Covid-19’un ortaya çıkmış olabileceği Wuhan Viroloji Enstitüsü hakkında bilgi vererek, Biden’ın laboratuvar sızıntısı teorisini ciddiye almasına neden olduğu iddia ediliyor.

Eski bir Çin dışişleri bakanlığı yetkilisi Dr. Han Lianchao, Pekin’in Dong’un kendilerine iade edilmesini görüşmek üzere Mart ayında ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’a elçiler gönderdiğini iddia ediyor. Han, Komünist Partinin üst düzey yöneticilerinin, Alaska’daki son derece çekişmeli toplantıda Dong’un kendilerine iade edilmesini talep ettiğini, Blinken’ın ise bunu reddettiğini öne sürdü.

Fotoğrafları sildi

Han, Dong’un ‘en son Eylül 2020’de halk arasında görüldüğünü’ iddia etti. Yurtdışındaki bazı Çin haber sitelerine göre, fotoğrafları Çin arama motoru Baidu tarafından silindi.

Han’ın iddiasını doğrulamak imkansızdı ancak eski bir Savunma, Dışişleri Bakanlığı ve CIA uzmanı olan Nicholas Eftimiades’e göre, Han ‘Hiçbir şeyi abartmamasıyla ve dürüstlüğüyle bilinen’ bir kişi.

‘Çin, biyolojik savaş araştırmalarını örtbas etti’

Muhafazakar web sitesi Red State, ABD Savunma İstihbarat Teşkilatı’nın kendisinden, Pekin’in Wuhan laboratuvarındaki biyolojik savaş araştırmalarını örtbas ettiğine dair bilgi aldığını bildirdi.

Biden’ın baş tıbbi danışmanı ve Cumhuriyetçi öfkenin şu anki hedefi olan Dr Anthony Fauci, ABD’nin Wuhan laboratuvarına aktardığı fonları savunmuş ve koronavirüs araştırmalarının gerekli olduğu ve çalışmalarını desteklememenin ‘görev ihmali’ olacağı konusunda ısrar etmişti.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar