Connect with us

Gündem

Çin’de coronavirüsün çıkış yeri Vuhan’da sosyal mesafesiz festival düzenledi

Koronavirüsün başlangıç yeri olan Çin’in Vuhan şehrinde binlerce insan sosyal mesafe tedbirleri olmadan festivale katıldı.

Published

on

By

Haftasonu boyunca devam edecek olan festival ile Çin dünyaya turizm için hazır oldukları mesajını vermeyi hedefliyor. Ancak pandemi dünyada devam ediyor ve özellikle Avrupa’da vaka sayılarındaki artış ikinci dalganın gelmekte olduğu yorumlarına neden oluyor.

Bira festivalinden kısa bir süre önce şehir bir su parkı partisi ile gündeme gelmiş ve dünya genelinde eleştirilere hedef olmuştu. Su parkında olduğu gibi bira festivalinde de ziyaretçilerin çoğunun maske takmayı tercih etmediği ve birbirlerine son derece yakın mesafede durdukları görülüyor.

Amaç turizmi ve ekonomii canlandırmak
Festival ile aynı zamanda şehrin zarar gören ekonomisinin yeniden canlanmaya başlaması ve psikolojik korku eşiğinin aşılması amaçlanıyor. Çin medyasından gelen bilgilere göre tüm ziyaretçilerin festival girişinde ateşi ölçülüyor ve festival sınırları içerisinde dezenfeksiyon noktaları bulunuyor. Ne var ki, bu önlemlerin sosyal mesafenin olmadığı alanlarda tek başına yeterli olmadığı biliniyor.

Organizatörler bile beklemiyordu
Organizatörlerin bile on binlerce kişinin gelmesini beklemedikleri ancak bu sayılara ulaşıldığı aktarılıyor. Öyle ki servis edilen biralar ve yiyeceklerin ilk yarım saat içerisinde tükendiği kaydedildi. Çok sayıda insanın hayatını kaybettiği Vuhan şehri toplamda 76 gün sert önelemler ile kapalı kalmış, bu önlemler daha sonra kademeli olarak kaldırılmıştı.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar